Rozdílný je náhled na rozvoj Kyjova a možnosti podnikání. „Koalici se podařilo zastavit rozvoj města i okolí. Doposud není v Kyjově místo, které by podnikatelé mohli okamžitě využít," uvedl opoziční zastupitel a komunistický poslanec Ivo Pojezný. To je podle něj i důvod, že se nedaří přivést do Kyjova klíčové investory. Poznamenal také, že rekonstrukci sídlišť si platí kvůli mnohem vyšší ceně bytů obyvatelé sami.

Vedení města naopak tvrdí, že se jim investovat daří, a to aniž by rostly dluhy. „Jedná se především o revitalizace sídlišť, opravy místních cest a zateplení veřejných budov, například Základní školy Újezd či mateřinky v Bohuslavicích. Nyní se pracuje na novém skate parku a rekonstrukci kina Panorama," sdělil kyjovský starosta František Lukl (Sedmadvacítka nezávislých). Doplnil, že v uplynulých letech město proinvestovalo přes devadesát milionů korun.

Opoziční Sdružení nestraníků kladně hodnotí novou pozici městského architekta, o jejíž vznik usilovalo, a také přípravu žádosti o dotaci na zmapování celého Kyjovska a vytyčení možných krajinných úprav. Naopak kritizuje práci s veřejným prostorem. „Město poslední dva roky selhávalo právě v oblasti dlouhodobého plánování. Stále vidím důsledky nedostatečné projektové přípravy z minulosti," přiblížil zastupitel za Sdružení Petr Valihrach. Také by chtěl, aby radnice s lidmi více mluvila a lépe jim vše vysvětlovala. Problém vidí Sdružení i v míře automobilizmu, který město podle něj podporuje. „Náměstí, které slouží zejména jako parkoviště, je opravdu velká ostuda," poukázal Valihrach na centrum.

Vedení města podle slov starosty kladlo v první půlce mandátu velký důraz na spolkovou činnost a její podporu. „Do této oblasti proudily miliony korun. A to nejen do spolků tělovýchovných, ale taky kulturních a společenských, především pak do oblasti sociální péče," vyjmenoval Lukl.

To se líbí folkloristce Haně Petrů. „S vedením města jsem velice spokojená. Náš pan starosta je nakloněný folkloru, což nebývá všude. Vychází nám vstříc. Hodně tady udělal a o hodně se zasadil," popsala Petrů.

Prostor pro zlepšování ale vidí Markéta Tirpáková, která žije v Bohuslavicích. Zmiňuje průtah částí města, kudy podle místních jezdí auta příliš rychle. A nedávno umístěný radar podle ní žádné zjevné zlepšení nepřinesl. „Chybí nám chodníky. Město jsme upozorňovali, říkali, že to řeší. Mělo to být hotové teď na podzim a pořád nic," řekla Tirpáková.

Kyjovská koalice má z celkového počtu sedmadvaceti zastupitelů dvaadvacet. „Při takto velké koalici se dá bezproblémově prosadit, co je potřeba. Může tam ale docházet ke konfliktům. Ve velké koalici se mohou mezi jednotlivými stranami začít stírat rozdíly. Dominantní strana se také může tímto způsobem jistit pro další volby, kdy by třeba byla mnohem slabší. Že ji strany z původní koalice nevystrnadí do opozice," zhodnotil obecně výhody a nevýhody velkých koalic politolog Lubomír Kopeček.