Čerstvý absolvent hodonínského gymnázia Matěj Balga loni procestoval stopem část západní Evropy. Letos chtěl něco jiného. „Mám po maturitě, tak mám pocit, že mi patří svět. Co tady v Hodoníně? Každý rok po finanční stránce strádám. A je pro mne nejjednodušší nabalit si batoh a vyrazit. Chci být každý den na jiném místě a neohlížet se zpátky. Hlavně mě moc láká Východ,“ svěřil se devatenáctile­tý Balga.

Také jeho kamarádovi, studentu architektury a cestovního ruchu, nezáživné prázdniny nevyhovují. „Chci si užít léto pořádně a za málo peněz. Především chci poznat Východ,“ konstatuje dvacetiletý Michal Hampl.

A co oba mladíky láká právě na Balkán, do Turecka a Gruzie? „Západ byl dobrý, ale globalizace je nezadržitelná. Všude jsou McDonaldy, kempy, dálnice, na kterých se nesmí stopovat, a všude chtějí peníze. To už mě prostě nebaví. Chtěl bych vidět Východ, který je úplně jiným světem,“ zasnil se mladší z dvojice cestovatelů.

Mladíci vyrazili v pátek bez obav na trasu, která přesáhne pět tisíc kilometrů. Přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Bulharsko, Řecko a Turecko se chtějí dostat do Gruzie. „Že bych měl z něčeho strach? To ne. Spíš rodiče se bojí, že nás okradou,“ říká Hampl. „Moji rodiče si už zvykli loni, kdy jsem měsíc stopoval po západní Evropě,“ podotkl Balga.

Ten by chtěl procestovat hlavně turecký venkov, a pokud s kamarádem bude mít víc času, tak Kapadokii. „Na Turecko máme asi měsíc. V Gruzii bych chtěl poznat tamní vodkovou kulturu. Procestovat Rusko je můj sen, ale kvůli tamní byrokracii, ohlašovací povinnosti a vízům, je vynecháme,“ lituje budoucí student robotiky.

Zpáteční cestu by měli mladíci zahájit trajektem z gruzínského přístavu Poti. Dlouhou plavbu v černomořských vodách zakončí v ukrajinské Oděse. Tam se znovu opřou do pedálů, a naberou kurz – Lvov. Z bývalého hlavního města Haliče už to nebudou mít daleko na ukrajinsko-polskou hranici. Polská jízda by se neměla vyhnout královskému Wawelu. Pak už řídítky zatočí na jih a přes Ostravu by měli oba cestovatelé dorazit do Hodonína. A to kolem 8. září.

Z Hodonína vyrazili v pátek 3. července po šesté hodině ranní. Následovala Bratislava, v sobotu Veszprém, pak Balaton, v pondělí se dostali na soutok Drávy a Dunaje. V úterý a ve středu projíždějí Srbskem.

O osudech mladíků na cestách se zájemci dočtou v příštích týdnech také v tištěné podobě na stránkách Slovácka v pravidelném seriálu.