Dříve se děti z blízkého okolí Kyjova často hlásily jinam ze strachu, že jejich jediná možná přihláška na střední školu přijde vniveč kvůli velkému zájmu. V příštím školním roce by jich gymnázium mohlo brát dvojnásobek.

„Po dohodě s řediteli našich základních škol a vedením Klvaňova gymnázia jsme rozjeli jednání s krajským odborem školství a radou kraje. Místo jedné nové třídy vyššího gymnázia by měly být příště dvě,“ uvedl starosta Kyjova František Lukl.

Posílení bude na úkor devítiletého studia. Primy propříště nebudou dvě ale jen jedna. „Vylidňují se nám základní školy a naopak žáci devátých tříd často hledají uplatnění ve středních školách mimo město, což je nepřípustné,“ vysvětlil starosta. Městský úřad i gymnázium teď čekají, jaké padne na kraji rozhodnutí. „Rada návrh teprve bude projednávat. Myslím, že má velkou šanci na úspěch,“ informoval jihomoravský radní odpovědný za školství Lubomír Šmíd. Ten považuje rozhodnutí radnice za správné. Dobře si prý spočítala populační vývoj.

„Brzy ale vejde v platnost novela, která umožní žákům opět podávat více přihlášek na střední školy. Proto čekáme mnohonásobné navýšení počtu zájemců,“ brzdí předčasné nadšení žáků ředitelka gymnázia Renáta Soukalová.

V posledních letech gymnázium bralo z devátých tříd vždy po třiceti studentech. Na školu se přitom hlásilo od třiatřiceti až po čtyřiapadesát zájemců. Ti by při schválení návrhu radnice příště prošli sítem všichni.

Podle ředitelky ale možnost podání více přihlášek úplně změní podmínky a proto lze očekávat opět poptávku, která bude daleko převyšovat nabídku. I tak ale zůstává faktem, že při kladném postoji krajské rady by místo třiceti žáků bralo příště gymnázium pro čtyřleté studium žáků šedesát.