Podle náměstka hejtmana Stanislava Juránka je důvodem k tomuto kroku snaha o zvýšení kvality základního vzdělávání v kraji.

„V řadě případů došlo k poklesu počtu uchazečů o studium kvůli klesající populační křivce,“ uvedl Juránek. Jak dodal, v některých případech kraj navrhl omezení počtu žáků pouze z důvodu plánované přeměny osmiletého vzdělávacího programu na čtyřletý nebo šestiletý.

Podle Juránka se podíl žáků odcházejících do osmiletých tříd gymnázií zřizovaných krajem pohybuje kolem jedenácti procent. „Když kraj osmileté třídy gymnázií zaváděl, počítal s tím, že budou určeny pro zhruba tři procenta velmi nadaných žáků. Nyní je však na některá gymnázia přijímán téměř každý hlásící se žák,“ přiblížil Juránek.

Snížení počtu osmiletých tříd gymnázií, zřizovaných krajem, je podle náměstka hejtmana jen prvním krokem v optimalizaci, kterou musí střední školy zřizované krajem projít. Počet prázdných míst ve třídách se totiž stále zvyšuje. Nyní jsou kapacity středních škol využity jen ze pětasedmdesáti procent. „Vyhlídky do budoucna nejsou optimistické,“ domnívá se Juránek.

Jak podotkl, kraj předpokládá, že pokud by studium na gymnáziích zůstalo v současném stavu, budou školy zaplněny jen z pětašedesáti procent a ani za patnáct let nebudou jejich kapacity naplněny více než z osmdesáti procent.

V letošním roce vyjde základní školu pouze osm tisíc pět set žáků.