Lidé zde uvidí letecké snímky zasažených obcí před tornádem a po něm i příběhy lidí, kteří větrný vír prožili. „Myslím, že jsme ještě v období, kdy ještě v lidech je ten silný pocit. Nechtěla jsem už ukazovat ruiny a sutiny, proto jsou na výstavě spíš jen letecké snímky a příběhy," popsala autorka výstavy Gabriela Dreslerová.

Čtyřiadvacet příběhů připomíná datum čtyřiadvacátého června, kdy tornádo oblast zasáhlo. „Příběhy mi lidé buď zaslali písemně, nebo jsem si je sama přepsala. Vyprávěli, co dělali a zažili, jak to vnímali a chvíle bezprostředně poté," doplnila Dreslerová.

Na vernisáž v pátek zavítali členové integrovaného záchranného systému, kteří při tornádu pomáhali, veřejnosti bude přístupná od soboty.

Část textů, které výstavu doprovází, převedla autorka do němčiny, protože na slavnostní otevření dorazili i záchranáři z Rakouska. „Chtěla jsem, aby si taky mohli něco přečíst. Myslím, že je to dobré, protože také pomáhali," sdělila Dreslerová, která sama pochází z Hrušek, které tornádo zasáhlo.

Podle výpovědí si hodně lidí uvědomovalo ničivost větru, která přišla nečekaně. „Potkat se s tímto živlem až v takové síle. Zároveň jde cítit i taková nevěřícnost, už nemáme pocit bezpečí, že tady se přece nic takového jako tornádo stát nemůže," popsala.

Výstava je otevřená denně od půl desáté dopoledne do šesti hodin večer, a to včetně víkendů a státních svátků. Je součástí vstupu na vyhlídkovou věž, dospělí zaplatí čtyřicet korun, zlevněné vstupné je poloviční.