„Krajská Správa a údržba silnic dostala na opravu silnic druhé a třetí třídy šedesát milionů korun. My jsme měli na Hodonínsku vytipovat nejhorší úseky, se kterými bychom se vešli do částky, kterou nám kraj přidělil,“ informoval za Správu a údržbu silnic vedoucí oblasti Hodonín Martin Bedrava a doplnil, že asfalt na některých silnicích je už v tak dezolátním stavu, že z něj zbývá jen prach.

Volba nakonec padla na ani ne kilometr dlouhý úsek mezi Lipovem a Loukou, jehož oprava vyjde na více než tři a čtvrt milionu korun. „Oprava začala čtyřiadvacátého května a hotovo by mělo být druhého června,“ dodal Bedrava, podle nějž se část staré silnice zešrotuje a upraví se také její příčný profil.

Na novou silnici čeakli dvacet let

Přestože si teď kvůli uzavírce musí místní zajet několik kilometrů, opravu vítají. Podle starostky Louky Anny Vašicové na ni lidé totiž čekali několik desítek let. „Silnice byla ve špatném stavu už dlouhodobě. Neopravovala se víc než dvacet let. Vždycky se pouze po zimě zalátal nějaký výmol,“ potvrzuje starostka a dodává, že nová silnice by měla být mnohem bezpečnější, a to nejen pro řidiče.

„V lokalitě Maňáčany sjíždí silnice doprava do polí, je to úsek častých dopravních nehod. Dokonce se tam už převrátil kamion. Při nepříznivém počasí tam sjíždí auta. Bezpečnost by se teď měla zvýšit jak u osobních a nákladních aut, tak i u cyklistů a chodců,“ míní Vašicová.

Druhým místem, kde se do léta nové silnice dočkají, je kilometr a půl dlouhý úsek mezi Archlebovem a Ždánicemi. Opravy, které vyjdou na téměř čtyři a půl milionu korun, by měly začít prvního června. „Zkratka byla hodně využívána a technický stav silnice byl opravdu neúnosný, především v nejnižším místě, takzvané Dolině,“ uvedl starosta Ždánic Miroslav Procházka.

Podle Bedravy je ale na Hodonínsku dlouhá řada silnic třetí třídy, které by si opravu také zasloužily. „Velmi poškozená je například silnice z Javorníku do Vápenek. Ve špatném stavu je i úsek Suchovské mlýny-Vápenky. Na Kyjovsku je to například cesta ze Žádovic do Žeravic. V dobrém stavu nejsou ale ani silnice druhé třídy, například mezi Strážnicí a Bzencem-Přívozem,“ vyjmenoval Bedrava.

Dojde i na úseky I. třídy

Letos by se nového koberce měly dočkat i některé silnice první třídy. Peníze budou na opravu silnice mezi Petrovem a Strážnicí a také Strážovicemi a Sobůlkami. „Ve Veselí se opraví sto padesáti metrový úsek u Bartolomějského náměstí,“ uzavřel Bedrava.