Anna Šnejdarová žije v domku ve Věteřově na Kyjovsku sama. Toho zřejmě využil podvodník a starou ženu okradl o všechny úspory. Takových případů šetří teď na Hodonínsku policie několik. Nejčastější obětí falešných podomních obchodníků jsou přitom staří lidé. Podle psychiatra Jaroslava Klimenta je to proto, že důchodci jsou často málo informovaní. „Spousta starších lidí ztrácí zájem o informace.

Proto se k nim varování z médií většinou nedostanou. Zkrátka nečtou noviny a nesledují televizi,“ sdělil Kliment. „Navíc většina starších lidí žije osamoceně. I podvodník je pro ně tedy vítanou návštěvou,“ vysvětlil psychoterapeut Kliment. Cílem je Kyjovsko V loňském roce se na Hodonínsku odehrálo šestnáct podobných případů. A většina z nich na Kyjovsku. Letos okradli podvodníci už šest lidí.

Všichni byli z vesnic v okolí Kyjova. „Domluvili jsme se s hodonínským policejním ředitelem, jak především staré lidi varovat,“ informoval místostarosta Kyjova Antonín Kuchař. Radnice nechá do schránek roznést samolepky. „Na nich je napsáno, jak se chránit,“ dodal místostarosta. Ředitel hodonínské policie Jaroslav Přikryl si myslí, že starší lidé v menších vesnicích doplácí na důvěřivost. Průběh je vždy stejný. „Pod různými záminkami se seniorům vetřou do domu podomní prodejci. Ve skutečnosti jsou to jen převlečení zloději,“ vysvětlil Přikryl.

Chvilka nepozornosti je připraví o peníze a většinou o dlouholeté úspory. „Když jsem mu otevřela, doslova rozrazil dveře a šel do domu,“ popsala svůj páteční příběh třiaosmdesátiletá Anna Šnejdarová z Věteřova. „Tvrdil, že je z pojišťovny a prý potřebuje změřit dům kvůli pojistce,“ vzpomněla žena. Zloděj ji zmátl. „Začal totiž měřit špulkou s nití a zamotal mi s ní prsty, abych mu pomohla,“ vysvětlila důchodkyně, jak se neznámému muži podařilo ji okrást. Nakonec si řekl o dvěstěpadesát korun. Když pro peníze stará paní šla, všiml si, odkud je bere. Odlákal ji pak do zadní části domu a ukradl pětačtyřicet tisíc korun. Podobně nešťastně se odehrála situace v Lovčicích na Hodonínsku.

Tady za svou důvěřivost zaplatila sedmasedmdesátiletá žena osmdesát tisíc korun. Dvě Romky ji nabízely peřiny. Jakmile zjistily, kde žena peníze schovává, požádaly o sklenici vody. „Když se důchodkyně vrátila s pohárem vody, nebyly tu už ani podvodnice, ani peníze,“ popsala tisková mluvčí Ludmila Straková z Policie Hodonín. „Zůstaly jí jen přikrývky,“ dodala Straková.

Řetízek a kukátko Policie varuje, aby důchodci neotvírali dveře každému. „Do domu by měli pustit jen lidi známé. Dobrým pomocníkem je řetízek na dveře, který lépe ochrání před vniknutím do bytu. Různí úředníci musí mít průkaz,“ poradila Straková.