Ždánického histopedálu se zúčastnili amatérští nadšenci i cyklistické legendy a známé osobnosti. Velocipedistické umění představila se startovním číslem 111 mistryně světa Andrea Missbachová reprezentující klub VBC Zbraslav. „Historická kola jezdím devět let, na vysokém teprve druhou sezonu. Rozdíl je to veliký, sedím výš," zasmála se ždánická cyklistka. Jízdu elegance absolvovala na teprve dva měsíce starém stroji. „Jedná se o repliku anglického kola Coventry, kterou mi vyrobil pan Měsíček z Čeložnic," prozradila. V parku se objevily také originály, například tmavofialové kolo vyrobené kolem roku 1884 v Manchestru.

Mezi kuriozitami diváci spatřili dřevěné drezíny, kostitřas a unikátní plastové kolo. „Vyrobili je roku 1980 ve Švédsku a téměř všechny komponenty byly z plastu. To však nepřinášelo vůbec žádné výhody. Vážilo asi osmnáct kilogramů a za teplého počasí se kroutilo a špatně brzdilo. Sedmadvacetipalcová kola v mrazech praskala," přiblížil konstrukci podivného výtvoru komentátor Ladislav Šimeček.

Tomu u mikrofonu asistoval závodník a dlouholetý cyklistický manažer Jiří Ženíšek, z jehož týmu odstartovaly kariéru hvězdy Jens Voigt, Jan Hruška či Tomáš Konečný. „Pro mě je to trochu novum, byť v pelotonu mám své dva odchovance, mistry světa. Je skvělé, že lidé věnují historickým skvostům svůj čas, uchovávají a ukazují je. Cítím z nich opravdové nadšení," svěřil se s dojmy Ženíšek. Na setkání majitelů starých bicyklů se ocitl úplně poprvé. Přiznal, že možná našel nové zalíbení. „Představuje to, co pro mě kolo po celý můj život znamená. Neříkám, že nezačínám zvažovat, že si jedno takové kolo pořídím," dodal manažer.

Účastníci v dobových kostýmech soutěžili v jízdě elegance v hlavních kategoriích – plášťová kola muži, plášťová kola ženy, vysoká kola a kuriozity. První jmenovanou vyhrál Jan Kokrhel, druhou Milena Machalová. Mezi velocipedisty se porotě nejvíce zalíbil Josef Šohaj, zvláštní ocenění dostala Ludmila Šohajová a Anna Valentová.

Ždánický histopedál se v letošním dvanáctém ročníku rozrostl na dvoudenní akci a zároveň změnil termín. Doposud se totiž vždy odehrával v srpnu, kvůli spolupráci s Evropskou unií se posunul na první týden v září. „Pořádáme výstavu partnerských obcí, akce pro děti a důchodce či přednášky, soutěže o znalostech unie s pěknými odměnami," řekl ždánický starosta Vladimír Okáč. Po organizační stránce byl spokojený. „Díky patří bývalé paní starostce, potažmo celému vedení, které spolupráci s unií domlouvalo," uzavřel.

VÝSLEDKY JÍZDY ELEGANCEplášťová kola ženy
1. Milena Machalová
2.Věra Bohunická
3. Marie Šamarková
plášťová kola muži
1. Jan Kokrhel
2. Antonín Machala
2. Josef Drábek
vysoká kola
1. Josef Šohaj
2. Šárka Linhartová
2. Andrea Missbachová
zvláštní kategorie
Ludmila Šohajová, Anna Valentová