Některé potěší, při vzpomínce na vlastní výtvory v dětství. Nad jinými se zatají dech, pro jejich krásu nebo pracnost. A další zaručeně pobaví. O čem je řeč? Přeci o dýňové výzdobě ve Starém Poddvorově.

Poprvé dýně a výtvory z nich ozdobily obec před šesti lety. Nápad přišel od dětí z tamní školy, které si dýně v pracovní výchově vyrobily a vystavily je před školu. Její ředitelka si tehdy řekla, že by se mohli přidat i ostatní. „První rok byl asi nejslabší, to se k nám přidali jen odvážlivci. V dalších letech se ale připojili další a vloni jsme už udělali rekord České republiky,“ pochválila ředitelka tamní Základní školy a Mateřské školy Miroslava Hajdová.

Letošní množství originálních výtvorů ale poznamenalo počasí. Kvůli mokru si museli místní, kteří si obvykle vystačili s vlastními zásobami, shánět dýně po okolí. „Některým lidem dýně uhnily, takže je museli vysazovat znovu. Ti, kteří se k nám přidávají každý rok a dýně neměli, si je ale sehnali,“ potvrdila Hajdová.

S pěknou úrodou se o víkendu pochlubila například Josefa Strýčková. Před jejím domem se na děti i dospělé usmíval disdžokej a o kousek dál splouval divokou řeku indián, posilněný rumem. „Vloni jsme měli jen dýňovou výzdobu. Letos jsme se trochu rozjeli a udělali i postavy,“ zasmála se žena, která na dýňové kráse pracovala s celou rodinou asi čtyři hodiny. „Na vnitřku dýní si ještě pochutnáme,“ řekla.

Pejsci, ježci, policisté, ale i opraváři silnice, skupina, která pracuje na dýňobraní či jen klasicky vyřezávané dýně budou místní i přespolní těšit asi týden. Pak ztratí vlivem počasí, ale i působením svíček, které lidé Starého Poddvorova každý večer ve strašácích zapálí, svůj tvar a rozpadnou se. Také proto se k Poddvorovským přišly či přijely podívat už o víkendu zástupy lidí. Své děti už podruhé vzala na dýňovou podívanou Magda Bušková z Prušánek. „Je moc pěkné, že se zapojí celá vesnice. Myslím, že ji to celou oživí. Kdyby bylo něco takového u nás, určitě bych se přidala,“ řekla.

Na výzdobě si letos daly záležet také děti z místní školy, které každý rok pracují na dané téma. Tím letošním bylo Starý Poddvorov. Pod šikovnýma rukama žáčků tak u tamní školy vznikla zmenšená mapa obce. „Předchozí roky jsme měli jako témata zoologickou zahradu, pohádkový svět nebo postavy Onřeje Sekory,“ doplnila Hajdová. Kolik se ve Starém Poddvorově sešlo letos výtvorů zatím Miroslava Hajdová neví. Vloni jich ale místní vytvořili přesně 835.