Krok navazuje na červnové rozhodnutí městských zastupitelů, kdy většina z nich podpořila založení nové organizační složky Dům přírody. Jenže tento postup jen zvyšuje obavy v Ekocentru, které lákalo tisíce lidí před areál, kde se nyní staví. V tomto centru ekologické výchovy totiž počítali s tím, že se se svými kroužky a ekologickými programy pro děti z mateřských, základních a středních škol vrátí do modernizovaného a rozšířeného objektu.

Opustili ho loni v lednu. „Situace je nešťastná a pro nás překvapivá. Ptají se nás na to učitelé, školy, rodiče i děti. Mrzí nás to, protože jsme v dost provizorních podmínkách. Stěhovali jsme se s tím, že se budeme vracet a celou dobu jsme se na projektu podíleli. Po dvaceti letech fungování je naše činnost dost zaběhlá. Byli jsme naplnění od září až do června opravdu maximálně. Čtyři až pěti tisíc lidí prošlo různými našimi akcemi a výukovými programy,“ řekla Anežka Plintovičová, pracovnice Centra ekologické výchovy Dúbrava při hodonínském Středisku volného času. Připomněla, že za programy a akcemi ekocentra mířili děti i dospělí, včetně vysokoškoláků.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Obavy o to, co bude dál, neskrývá ani ředitelka Střediska volného času Šárka Látalová. „S otázkami se na nás obracejí někteří zastupitelé i rodiče. A ptají se, kdy se budeme stěhovat. Zatím nám ale město nedalo vědět. Do dnešního dne nepřišlo žádné resumé. Pořád tvrdí, že čekají na vyjádření ministerstva životního prostředí a Agentury ochrany přírody a krajiny, ale ani po dvou měsících žádné vyjádření není. Psala jsem na město, ale pořád nevíme,“ vyjádřila se ředitelka.

Když loni v lednu opouštěla prostory bývalé mateřské školy nedaleko městské sportovní haly, tak se moc těšila do nových, moderních prostor Domu přírody. Budova byla tehdy podle ní v zoufalém stavu, kde nefungovala polovina elektřiny a navíc zatékalo dovnitř, což se po tornádu ještě zhoršilo. Ekocentrum tak přešlo do provizoria v areálu školy na náměstí Bohuslav Martinů. „Tady je to zoufalé, je tady málo místa. Pořád něco přetahujeme, přenášíme, dopoledne jsou tady programy a odpoledne sem míří sportovní kroužky. Rodičům slibujeme, že se budeme stěhovat,“ posteskla si Látalová.

Deník se mimo jiné radnice ptal také na to, jaké služby a na jakou nabídku se hosté nového Domu přírody mohou těšit a jaké se dočkají či na výši vstupného. „Vaše dotazy jsou zatím předčasné a na většinu z nich v této době nedokážeme ještě odpovědět. Dům přírody by měl být stavebně dokončen v závěru letošního roku, řešit se bude ještě jeho zahrada,“ sdělil mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček.

Účastníci Šardických sklepů dokořán poskytly své fotografie z akce.
Tipy na víkend na Hodonínsku: oslava výročí i oblíbená vinařská akce v Šardicích

Vyhlášené výběrové řízení pro Dům přírody Hodonínská Dúbrava se podle něj týká jen místa vedoucího. „Ale je to jediná pozice, na kterou je aktuálně vypsáno výběrové řízení. Dům by měl mít snad až tři zaměstnance, ale pozice se budou obsazovat postupně a později podle potřeby,“ doplnil mluvčí radnice.

Podle informací z materiálů pro poslední jednání zastupitelstva Středisko volného času nemůže Dům přírody provozovat původně zamýšleným způsobem, a to především z legislativních, dotačních a na ně navazujících ekonomických důvodů. „A za druhé z předmětu hlavní činnosti Domu přírody,“ stojí v materiálu připraveném na ekonomickém odboru radnice.

Poslední den bílé tygřice Charloty v hodonínské zoologické zahradě.
VIDEO: Bílá tygřice opustila zoo v Hodoníně, šelma pochází z nelegálního chovu

Návštěvnické středisko Domu přírody má totiž sloužit především k představení národní přírodní památky Hodonínská Dúbrava. I tady se počítá s programy pro mateřské a základní školy a veřejnost. „To, že zřídíme organizační složku neznamená, že se Střediskem volného času už nemůžeme vůbec počít. Samozřejmě bychom rádi využili jejich znalostí, odborností a toho, že spousta dětí tam chodí dlouhé roky. I nadále hledáme možnost, jak s nimi spolupracovat. Z tohoto důvodu odešel dopis na Agenturu ochrany přírody a krajiny i Státního fond životního prostředí s dotazem na to, které z kroužků, které tam Středisko volného času provozovalo, by mohly pod hlavičkou Domu přírody pokračovat,“ uvedl vedoucího ekonomického odboru radnice Marián Maňák. Na odpovědi město čeká doposud.

Nový Dům přírody počítá se stavebními náklady kolem sedmdesáti milionů korun, nadpoloviční většinu mají pokrýt právě dotační peníze.