„Letos se porota přiklonila k ochráncům přírody z Bílých Karpat. Ivana a Jan Jongepierovi patří již dlouho k uznávaným odborníkům a zasloužili se zcela zásadně o ochranu orchidejových luk. Jejich znalosti a praktické zkušenosti se využívají i v zahraničí," sdělil Tomáš Růžička, výkonný ředitel Nadace Partnerství, která spolu s Nadací Charty 77 cenu uděluje.

Manželský pár z Veselí nad Moravou navrhl mezi třináctku kandidátů bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko. „Ivana a Jan za sebou mají obrovský kus práce, jsou naprosto výjimečnou dvojicí po všech stránkách lidské, odborné, ochranářské i osvětové. Jejich dům a jejich srdce jsou neustále otevřena pro každého, kdo chce přírodu chránit, být jí užitečný či ji zkoumat," řekl na adresu posledních držitelů Ceny Josefa Vavrouška Ladislav Miko.

Veselské milovníky přírody ocenění potěšilo. „Ani jsme nevěřili, že jsme jej dostali. Vůbec jsme s ním nepočítali. Ocenění člověka potěší, protože se tím také dostává do společnosti těch dříve oceněných. Také seznámení s paní Vavrouškovou bylo velice příjemné," popsala své dojmy veselská botanička a ochránkyně přírody působící při Správě chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty Ivana Jongepierová.

Rodák z nizozemského přímořského města Vlissingenu přičítá zásluhy za ocenění ve velké míře své ženě. „Znamená velké uznání nejen mé práce, ale hlavně manželčiny. Ocenění se zaměřilo na zásluhu za ochranu přírody a krajiny v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty a také na popularizaci, kterou jsme vysvětlovali nutnost ochrany lesákům, zemědělcům a dalším lidem," vysvětlil kantor strážnického Purkyňova gymnázia Jan Jongepier.

Ten je i nositelem Ceny ministra životního prostředí za rok 2008. „Toto ocenění jsme dostali za to, že jsme spolu s manželkou a synem dali dohromady velkou knihu o loukách Bílých Karpat. Nepsali jsme ji sami, ale spolu se všemi odborníky na různé aspekty této oblasti," připomněl Jan Jongepier, který se přes studium stavebního inženýrství a práci učitele matematiky stal odborníkem na květenu Bílých Karpat. Od roku 1989 žije v Česku.

Toho Bílé Karpaty spojily i s jeho životní láskou. S budoucí manželkou se totiž v roce 1987 setkal právě na bělokarpatské louce u Hrubé Vrbky. „Setkali jsme se přes známé botaniky. Manželovi se tady líbilo už v hluboké totalitě. Kolegové z Moravského muzea mě vzali s Janem na exkurzi," zavzpomínala si Ivana Jongepierová, která o loukách Bílých Karpat začala psát svou diplomovou práci už v roce 1983. „To přerostlo až k trvalému zaměstnání spojenému s koníčkem," dodala.