Se svým dalším nářadím se může ujmout práce v sadech a vinicích, a to po celý rok. Ve své výbavě má totiž i okopávačku, čistič kmínků nebo systém s pohyblivými policemi a nakladačem pro sklizeň ovoce v různé výšce. Za hodinu by měl nasbírat kupříkladu čtyři sta kilogramů jablek. „Stroj je stoprocentně elektrický. Je v něm lithiová baterie, díky které vydrží pracovat osm až dvanáct hodin,“ přiblížil Martin Šerák z velkobílovické firmy Synpro. Ta je v Česku prodejce tohoto unikátního autonomního elektrického robota z dílny Slovinců z Pek Automotive.

Jeho zmíněná autonomita umožňuje práci robota bez fyzické navigace, tedy na dálkové ovládání. „A to na dvou platformách. Buď na základě GPS nebo reflektorů umístěných na začátku a na konci řádků, který rozpozná senzor robota,“ nastínil Šerák.

Jak ho doplnil obchodní ředitel Jakub Olšina, robot může pracovat také v noci. „Neremcá, ani nehrozí, že by se před prací opil,“ přiblížil s úsměvem další výhody novinky s tím, že cenově je robot srovnatelný s dobře vybaveným traktorem. Má být podle něj ale až dvakrát výhodnější. „Klienti se už o něj poptávají,“ doplnil.

Elektrický robot Slopehelper poprvé představený při práci v moravské vinici. | Video: Deník/Petr Turek

Přitom může pracovat v terénu až pod sklonem do dvaačtyřiceti stupňů. A to nemá ani nohy, ani terénní pneumatiky, ale pohybuje se na gumových pásech. Tento robotický zaměstnanec i s nářadím váží přes dvě tuny a pracuje rychlostí až čtyři kilometry za hodinu. Zastavit se může jak na dálku, tak díky bezpečnostním nárazníkům.

K jeho chytré výbavě patří také meteostanice či kamera. Člověk díky aplikaci pak může sledovat i na mobilu, kde robot pracuje, jeho rychlost a po zapnutí kamery i vidí, co se právě před elektrickým pracovníkem děje. Novinku ocenili letos porotci na agrosalonu Země živitelka. „Slopehelper získal v Českých Budějovicích Zlatý klas s kytičkou,“ upozornil na cenu za splněná náročná ekologická kritéria odborník na vinohradnickou techniku Jiljí Barouš.

Nad Nechvalínem představený robot potřebuje pro svou práci řádky široké aspoň 2,2 metrů. Na listopadovém světovém veletrhu Agrotechnica v Hannoveru výrobci představí ale už Slopenhelpera, který se může pustit i do řádků o půl metr užších.