Se svým dalším nářadím se může ujmout práce v sadech a vinicích, a to po celý rok. Ve své výbavě má totiž i okopávačku, čistič kmínků nebo systém s pohyblivými policemi a nakladačem pro sklizeň ovoce v různé výšce. Za hodinu by měl nasbírat kupříkladu čtyři sta kilogramů jablek. „Stroj je stoprocentně elektrický. Je v něm lithiová baterie, díky které vydrží pracovat osm až dvanáct hodin,“ přiblížil Martin Šerák z velkobílovické firmy Synpro. Ta je v Česku prodejce tohoto unikátního autonomního elektrického robota z dílny Slovinců z Pek Automotive.

Jeho zmíněná autonomita umožňuje práci robota bez fyzické navigace, tedy na dálkové ovládání. „A to na dvou platformách. Buď na základě GPS nebo reflektorů umístěných na začátku a na konci řádků, který rozpozná senzor robota,“ nastínil Šerák.

Jak ho doplnil obchodní ředitel Jakub Olšina, robot může pracovat také v noci. „Neremcá, ani nehrozí, že by se před prací opil,“ přiblížil s úsměvem další výhody novinky s tím, že cenově je robot srovnatelný s dobře vybaveným traktorem. Má být podle něj ale až dvakrát výhodnější. „Klienti se už o něj poptávají,“ doplnil.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Přitom může pracovat v terénu až pod sklonem do dvaačtyřiceti stupňů. A to nemá ani nohy, ani terénní pneumatiky, ale pohybuje se na gumových pásech. Tento robotický zaměstnanec i s nářadím váží přes dvě tuny a pracuje rychlostí až čtyři kilometry za hodinu. Zastavit se může jak na dálku, tak díky bezpečnostním nárazníkům.

K jeho chytré výbavě patří také meteostanice či kamera. Člověk díky aplikaci pak může sledovat i na mobilu, kde robot pracuje, jeho rychlost a po zapnutí kamery i vidí, co se právě před elektrickým pracovníkem děje. Novinku ocenili letos porotci na agrosalonu Země živitelka. „Slopehelper získal v Českých Budějovicích Zlatý klas s kytičkou,“ upozornil na cenu za splněná náročná ekologická kritéria odborník na vinohradnickou techniku Jiljí Barouš.

Nízký stav vody v řece Moravě u Hodonína pod hraničním silničním mostem.
VIDEO: Řeka Morava je na Hodonínsku pod třetinou říjnového normálu. Podívejte se

Nad Nechvalínem představený robot potřebuje pro svou práci řádky široké aspoň 2,2 metrů. Na listopadovém světovém veletrhu Agrotechnica v Hannoveru výrobci představí ale už Slopenhelpera, který se může pustit i do řádků o půl metr užších.