„Sestři, pojďte mi prosím zvednout opěrátko. A taky nohy už mě bolí, potřebují je dát nahoru.“ Tak takové prosby budou od středy pro mnoho pacientů kyjovské nemocnice zbytečné. Na nových lůžkách si totiž upraví bez námahy polohy ležení sami.

„Přebíráme právě čtyřiašedesát speciálních lůžek, které jsou polohovatelné elektronicky. Jde o velmi jednoduché ovládání pomocí dvou tlačítek, které každý rychle pochopí,“ uvedl vedoucí kyjovského oddělení zdravotnické techniky Jan Ševela. Pacient si jednoduše nastaví polohu zádového i stehenního dílu. Upraví si také celkovou výšku, například při slézání z postele.

„Každý, kdo někdy dlouho ležel, ví, jak je každá poloha těla po nějaké době už nepříjemná. Elektronická úprava je pro nemocného obrovským komfortem,“ vyzdvihl Ševela.

Pohodlí budou mít k dispozici nejen nadstandardní pokoje. Bez toho, aby se výhoda projevila na peněžence nemocného, bude k využití na pooperačních pokojích a také například na odděleních chirurgie či urologie. Devět lůžek také dostane pobočka ve Veselí nad Moravou.

Nákup zaplatil Jihomoravský kraj jako zřizovatel nemocnice. Stál více než jeden a půl milionu korun.