V okrese lékaři řeší několik případů lymeské boreliózy i encefalitidy.

„Každý měsíc máme nějaké hlášené. Odhaduji, že jsou jich desítky. Evidujeme i několik případů klíšťové encefalitidy,“ řekl Šmíd. To je podle něj v tomto období běžný stav. Několik případů onemocnění encefalitidou a boreliozou řešili i lékaři na interním oddělení hodonínské nemocnice.

Epidemiolog doporučuje, aby se lidé nechali i nyní preventivně očkovat. „Nejlepší jsou k očkování zimní měsíce. Tělo má dostatek času k vytvoření potřebných protilátek. Máme ale k dispozici i takzvaná zrychlená očkovací schémata. Člověk se tak může nechat očkovat po celý rok,“ přiblížil epidemiolog.

Pozor si podle něj nemusejí dávat jen houbaři v lese, ale i návštěvnici městských parků. Nebezpečná klíšťata se mohou vyskytovat jakémkoliv travnatém porostu. Jak Šmíd řekl, důležité je používat repelenty a také se pořádně oblékat.

Podle veselské praktické lékařky Boženy Stancové mají lidé i v tuto dobu o očkování proti klíšťové encefalitidě zájem. „Občas někdo přijde. Nejvíce lidí ale chodí v zimních měsících,“ uvedla. Připomněla ale, že očkování je účinné jen proti klíšťové encefalitidě, která je virovým onemocněním. Naopak lymeská borelióza je bakteriálního původu.

Průběžně se chodí podle praktického lékaře Jana Řiháka očkovat pacienti proti klíšťové encefalitidě také v Hodoníně. I on však upozornil, že očkování neochrání před lymeskou boreliózou. „Je výhradně určené jako prevence proti encefalitidě. Ta se může na počátku projevovat jako viróza,“ podotkl Řihák. Za mýtus lékař považuje tvrzení, že nejvíce lidí se chodí očkovat v zimních měsících.

„Dnes přicházejí pacienti po celý rok,“ pousmál se.