Přestože termín pro sestavení kandidátek do Evropského parlamenu vyprší až za týden, už teď je jasné, že Jihomoravané v něm nebudou mít tak silný hlas jako dosud. Tedy aspoň pokud voliči své kandidáty masivně nepodpoří preferenčními hlasy.

Až si totiž Jihomoravané oproti minulým volbám hodně pohoršili v umístění na kandidátkách.

Snad největší rozdíl od posledních evropských voleb se ukázal na listině Občanské demokratické strany. Zatímco před pěti lety Petr Duchoň kráčel do boje o eurokřeslo z druhé pozice, dnes se jeho zástupce Miloš Šifalda krčí až na osmnácté příčce. „Je však potřeba zdůraznit, že jsme plně podpořili společného kandidáta evropského regionu Jihovýchod europoslance Ivo Strejčka,“ upozornil na krok jihomoravské ODS současný krajský radní Šifalda.

Podobný propad jihomoravských čekatelů na letenku do Bruselu potkal i nominaci Strany zelených. Oproti první, druhé a páté pozici v minulých volbách nabízí Zelení Jihomoravanům jen Mojmíra Vlašína na sedmé příčce. „Asi je to trochu nepoměr vzhledem k významu Jižní Moravy,“ řekl Vlašín.

Přestože je jeho startovní pozice méně výhodná, doufá Vlašín, že se prosadí. „Kdybych neviděl naději, nemělo by cenu do voleb chodit. V krajských volbách jsem dostal nejvíce preferenčních hlasů ze všech zelených kandidátů a věřím, že to zopakuji. Důležité je aby samotná strana překročila potřebnou pětiprocentní hranici hlasů,“ ví Mojmír Vlašín.

Na samotném čele listiny kandidátů netrůní ani jihomoravští lidovci. Mezi desítkou nejvýše postavených mají na pátém místě předsedkyni Sdružení žen KDU-ČSL Marii Jílkovou a místopředsedu strany Davida Macka. „Mysleli jsme, že vzhledem k významu naší organizace dopadneme v primárních volbách lépe. Hlavně v případě Davida Macka, který byl minule čtvrtý,“ řekl tajemník krajské organizace strany Pavel Hořava. I on předpokládá postup jihomoravských kandidátů na lepší pozice díky preferenčním hlasům.

Úplně stejné pozice jako před pěti lety mají kandidáti levicových stran. Poslankyně za ČSSD Zuzana Brzobohatá je stejně jako před lety Bohumil Fišer pátá v pořadí. „Myslím, že to je dobré postavení.

Předpokládáme totiž, že získáme více mandátů než pět,“ je spokojený předseda jihomoravského výkonného výboru Václav Božek.

Komunistická poslankyně za KSČM Zuzka Bebarová-Rujbrová má stejné místo, jako v minulých volbách další Jihomoravan Zdeněk Klanica.

„Myslíme si, že i ze sedmého místa se do europarlamentu dostane. Konkurovat jí ale hodně bude Vladimír Remek, kterého tu má spousta lidí rádo,“ upozornil předseda jihomoravské rady strany Josef Jančara.
Absence Jihomoravanů na předních místech kandidátek do Evropského parlamentu je podle politologa Stanislava Balíka dílem souběhu náhod. „Ve stranách převážily jiné názorové skupiny než ty, které mají své základny na Jižní Moravě,“ řekl Balík.