Aktuálně k volbám do Evropského parlamentu: www.denik.cz/eurovolby

Slabá volební účast provázela první den voleb do Evropského parlamentu. Podle prvních odpoledních propočtů činila v celém Jihomoravském kraji kolem pěti procent, na Hodonínsku se pohybovala mezi pěti až šesti procenty z celkového počtu voličů. Těch může v okrese Hodonín přijít k volebním urnám sto třicet tisíc sedm set.

„Průměrná účast v šestapadesáti okrscích spádových obcí Hodonína je čtyři celé devadesát pět procenta,“ hlásila před osmnáctou hodinou vedoucí odboru organizačního a vnitřních věcí na hodonínské radnici Milana Klapalová.

V ostatních správních obvodech na Kyjovsku a Veselsku nebyla situace o nic lepší. Největší volební účast zaznamenaly Ždánice, kam do dvou zdejších volebních okrsků přišlo za necelé čtyři hodiny po otevření volebních místností kolem devíti procent voličů. Necelých sedm procent lidí odvolilo do šestnácté hodiny také ve spádových obcích Kyjova.

„Účast je slabá. Odhadoval jsem, že se v našem okrsku dostaneme na pětadvacet procent, ale vypadá to, že to byl příliš optimistický odhad. Je pátek osmnáct hodin a máme přibližně sedm procent. Podle zpráv, které dostáváme z okolí, jsme na tom přitom ještě o něco málo lépe, než ostatní,“ oznámil předseda jedné ze tří vracovských volebních komisí Jan Blažek.

Očekávanou nevelkou voličskou účast se snažili zlomit politici tím, že lidem půjdou příkladem. První muž kraje, hejtman Michal Hašek, si do Drásova, v němž žije, k volbám jen krátce odskočil. O půl čtvrté odpoledne vhodil do urny svůj hlasovací lístek a zase spěchal do Brna na krajský úřad. „Pilně se připravujeme na návštěvu prezidenta a jen těžko jsem našel časovou skulinku pro volby. Čeká mě pracovní víkend, takže ani v sobotu by to nebylo klidnější,“ vysvětlil hejtman proč nevolí v klidnější chvíli, třeba v doprovodu rodiny.

Evropské volby mohou podle hejtmana výrazně ovlivnit i život na jižní Moravě. „Evropský parlament v novém složení bude spolurozhodovat o dotacích na infrastrukturu. V jeho rukou tak bude třeba další osud rychlostní silnice R43. Rozhoduje také o zemědělství, které je s naším krajem úzce spjato. Určí také, zda budou mít jihomoravští vinaři konečně stejné podmínky jako ti ve zbytku Evropy,“ upozornil Hašek.

Nevelký zájem o eurovolby Haškovi vadí. „Nechci nikomu nakazovat koho volit. Ale rád bych apeloval na voliče, aby ještě v sobotu využili možnosti volit. Jedno jakou stranu, hlavně ať volí,“ řekl Hašek.

Policie, která kvůli volbám posílila hlídky, nemusela podle jejího policejního mluvčího Petra Zámečníka řešit žádné problémy. Ty v pátek nehlásily ani kontrolní skupiny vyslané do terénu krajem.

Voliči mohou vybírat ještě zítra od 8.00 do 14.00 z třiatřiceti registrovaných politických stran, hnutí a koalic, které navrhly přes sedm set kandidátů. Z Hodonínska šlo do eurovoleb šest kandidátů z čtyř politických stran, mezi který jsou KDU–ČSL, Koruna Česká, Dělnická strana a Moravané.

Související články vpravo nahoře

Autoři: Jana Rybová a Petr Jeřábek