„Pracovali na ní všechny třídy včetně kantorů,“ říká zástupkyně ředitele Ludmila Jakubová. Žáci společně s pedagogy vytvořili díla, která připomínají české předsednictví v Evropské Unii. K vidění jsou do pondělí v oranžerii milotického zámku.

„Chtěli jsme, aby děti dostaly do podvědomí, co to Evropská unie vlastně je. Pečlivě jsme rozdělili, které třídy dostanou na starost jaké státy,“ vypráví Jakubová o počátcích práce. Výsledkem je ucelená výstava, kde má každá členská země svoji nástěnku. Nechybí výkresy, na nichž jsou typická vyobrazení, názvy států vymalované národními barvami ani krátké popisky.

„Myslím, že když se podíváte na jeden stát po druhém, opravdu najdete ty nejzásadnější věci. Všechno je práce dětí, které k práci používali internet či knihy,“ pokračuje pedagožka.

Laponec na sobovi, belgické pralinky, fialová kráva z Rakouska, maďarské feferonky, větrné mlýny v Holandsku a mnoho dalších napodobenin a evropských unikátů. To vše momentálně schovává ve svém nitru milotický zámek.

Práce na projektu jistě přinesla spoustu zábavy. Má ale i druhou tvář. Tu naučnou. Už jen výroba a zjišťování informací vtiskly žákům vědomosti. Snahu navíc podpoří několik otázek týkajících se Evropy, které děti dostanou. „Musí si výstavu projít a odpovědi na ní vyhledat,“ poznamenává Jakubová. „Budou pátrat na výtvorech, které udělali jejich kamarádi.“

Jednoduší byli pro žáky logicky jižní země, kam jezdí na dovolenou. Takové Pobaltí s Litvou, Lotyšskem a Estonskem však už bylo tvrdším oříškem.

A mimochodem, kdo myslel, že Krokodýl Dundee pocházel z Austrálie, je podle všeho na omylu. Skutečná osoba, kterou se inspirovali filmaři je z Evropy. Konkrétně z lotyšského městečka Dundaga, kde vzpomínku představuje třítunový krokodýl. I ten je vidět v Miloticích.