„Hlavním záměrem je upozornit na neudržitelný nárůst individuální dopravy ve městech a na různé způsoby jeho řešení podporu veřejné dopravy silniční i železniční, budování cyklostezek či zkvalitňování prostranství pro pěší," vysvětlil podstatu Evropského týdne mobility hodonínský starosta Igor Taptič.

Mezi nejzajímavější akce této kampaně patří ta poslední Den bez aut aneb Sláva cyklistům. Ta se uskuteční v sobotu 22. září. „Cílem je nejen překonat území státní hranice, ale i myšlenkové bariéry. Výzva organizátorů na tento den je uspořádat cyklovýlet a různé atrakce pro cyklisty a zároveň také nabídnout zábavný kulturní program pro děti i dospělé v cíli výletu," upozornil starosta.

K cyklovýletu se mohou zapojit jak zdatní cyklisté, tak ti méně zkušení a rodiny s dětmi. Ty mohou využít zkrácených tras.

Cyklovýlet startuje v rakouském Zistersdorfu už v sedm hodin ráno a v deset hodin se pokračuje z Pohanska. V poledne se všechny skupiny sejdou v Mikulčicích. Dojezd všech účastníků na hodonínský stadion U Červených domků se předpokládá po čtrnácté hodině. Tam bude až do 20.00 připravený kulturně sportovní program, který doplní představení elektromobilů, elektrokol, jízdních kol a speciálních kol pro handicapované.

Kampaň odstartuje už v neděli 16. září od 14.00 do 17.00 akcí Cestou necestou jižní Moravou, což je zábavné odpoledne v parku na Rybářské baště. Program pak pokračuje v rychlém sledu, ani jeden den nebude nouze alespoň o jednu akci.

Mezi ty nejzajímavější patří například i 24 hodin s elektromobilem. Masarykovo náměstí v Hodoníně bude při ní ve čtvrtek 20. září od 15 hodin dějištěm pokusu o překonání českého rekordu v počtu ujetých kilometrů na elektromobilu za čtyřiadvacet hodin.