„Dlužníci se potom strašně diví, že musí zaplatit místo pár stovek osm tisíc korun,“ nechápe lhostejnost neplatičů vedoucí kyjovského odboru financí Hana Churá. Jak dodala, v Kyjově od roku 2005 dlužná částka za svoz komunálního odpadu stoupá. Podle Churé se dluh pohybuje okolo šesti set tisíc korun.

„Lidé asi nemají peníze a nestíhají platit všechny poplatky,“ domnívá se Churá, podle níž i Kyjov využívá v krajním případě služeb exekutora.

Od prvního ledna 2011 totiž platí nový daňový řád. Ten zvyšuje pravomoci obcí provádět přímé vymáhání dluhů. „První tak posíláme dlužníkovi výzvu k zaplacení. Týká se to všech místních poplatků. Takže například i za psa. Když na výzvu dlužník nereaguje, vydá se platební výměr,“ přiblížil dubňanský místostarosta a právník Václav Novák.

Jak upozornil, pokud dlužník nepodá proti tomuto rozhodnutí odvolání ani nezaplatí potom obec požádá banku, aby strhla peníze z jeho mzdy. Pokud žádné úspory ani plat nemá, tak obec prostřednictvím soudu požádá o exekutora.

„V minulém roce jsme pár případů exekuce řešili. Letos ještě žádný,“ řekl Novák. V Dubňanech podle jeho slov lidé dluží na poplatcích za svoz odpadu tři sta tisíc korun. Stejná situace je také ve Veselí nad Moravou. I tam neplatiči dluží více než tři sta tisíc korun.

Nejdramatičtější situace je v Hodoníně. Tam od roku 2002 dluží místní téměř čtyři a půl milionu korun. Jen za uplynulý rok činil nedoplatek za svoz odpadu přes jeden a půl milionu.

„Exekučně vymáháme nedoplatky už několik let. Město tak reagovalo na zvyšující se počet dlužníků,“ řekl vedoucí hodonínského odboru ekonomiky a financí Marián Maňák a doplnil, že v Hodoníně už musel exekutor několikrát zasáhnout. „Nejjednodušší je pro něj sáhnout na účet než obestavit majetek,“ myslí si.

Případy neplatičů eviduje i hodonínský exekutorský úřad. „Jsou jich desítky,“ řekla vyšší exekutorská úřednice Monika Kolaříková.

Některá města v tomto roce poplatek za svoz odpadu zvýšila. Například v Kyjově místní platí pět set korun. To o je dvacet korun více než v Hodoníně. Poplatek zvýšili také ve Strážnici, a to o osmdesát korun. Vyrovnali se tak okresnímu městu.

Poplatek za sběr a svoz komunálního odpadu naopak zůstal ve stejné výši v dalších třech městech na Hodonínsku, a sice ve Bzenci, Vracově a Ždánicích. Od roku 2008 lidé platí za svoz odpadu čtyři sta šedesát korun také v Dubňanech.