PSALI JSME: Nad kyjovským pivovarem se vznáší exekuce. Kvůli milionům

Po Žandovském ale vymáhá brněnská firma také sumu přesahující deset milionů korun. Podle příkazu brněnského exekutorského úřadu, který je datovaný pátého května letošního roku, má město Kyjov peníze až do výše Žandovského dluhu převést na účet soudního exekutora. Odtud jsou vyplácení věřitelé. „Dlužník má třicet dní na uhrazení dluhu. Bonusem je, že pokud povinnosti splní v této lhůtě, tak jsou náklady na exekuci poloviční. Pokud do třiceti dnů dluh neuhradí, tak soudní exekutor už může vydávat exekuční příkazy," vysvětlil mluvčí Exekutorské komory České republiky David Sahula obecný postup. Proti exekučnímu příkazu není možnost žádného odvolání.

Postup exekutora je přímo daný zákonem. Jako první se zaměří na peníze uložené na bankovních a spořicích účtech. Pokud to nestačí, tak postupuje do druhé fáze. „To znamená přikázání pohledávky. Exekutor pošle příkaz tomu, kdo dluží, aby peníze poukázal exekutorovi. Pokud nestačí ani to, tak následuje mobiliární exekuce, což je prodej movitého majetku," doplnil Sahula. Mobiliární exekuce se zaměřuje na auta, vybavení domácnosti a další movitosti.

Posledním způsobem exekuce je zabavení a prodej nemovitostí, ať už budov či pozemků. K tomu slouží dražby. „Největším problémem je, že lidé si nepřebírají poštu v domnění, že se exekuce nestane, když si to nepřevezmou. I když se to nepřevezme, exekuce pokračuje dál, tam se uplatňuje fikce doručení. Vyvěsí se to na úřední desku a je to považované za doručené," upozornil Sahula.

Město Kyjov se slovy svého starosty Františka Lukla snaží celou záležitost nesporně vyřešit. „V tuto chvíli dokončujeme analýzu oprávněných, tito nebudou zkrácení na svých právech. Nechceme nikomu dělat komplikace," sdělil na posledním zasedání kyjovských zastupitelů Lukl.