Brusle si nazul i třináctiletý Kryštof Kohút. Brankář žáků HBK Kyjov se po ledě proháněl s pukem a hokejkou. Ještě předtím ale vyhrál soutěž ve střelbě na branku a domů si odnesl hodnotný dárkový koš. „Vůbec jsem netrénoval. Jenom jsem si to chtěl zkusit. Věděl jsem, že puk nemá cenu moc zvedat, tak jsem střílel po ledě k tyči," usmíval se mladík z Kyjova, kterého doprovázeli rodiče.

Právě s nimi Kohút dříve jezdil do dvaadvacet kilometrů vzdálených Dambořic, nyní bude chodit na městský stadion. „Těšil jsem se hodně, protože bruslení mě baví," přiznal sportovně založený mladík.

Součástí slavnostního zahájení bylo i krasobruslařské vystoupení závodnic z oddílů HB Kraso a Technika Brno. Téměř třem stovkám návštěvníků se ukázala například talentovaná Adéla Hubačková. „Sice byla docela zima, ale nakonec jsme si to užily," řekla mladá krasobruslařka.

Diváci ocenili potleskem i výkon Marty Fadrná a jejího šikovného syna.

Právě dětem by mělo kluziště o rozměrech třicet krát patnáct metrů sloužit především. „Bruslit se bude denně od osmi do dvaceti hodin. Po devadesáti minutovém bloku vždy bude následovat půlhodinová údržba ledové plochy," informoval mluvčí kyjovské radnice Filip Zdražil.

Umělé kluziště vypadá na první pohled jako obyčejná zamrzlá plocha. Jde ale o speciální polymerový povrch, který má téměř totožné vlastnosti jako třeba led na zimním stadionu. Na rozdíl od klasického kluziště ovšem není závislý na počasí a může sloužit téměř po celý rok. „Díky chladícímu agregátu bude přístupné i ve dnech, kdy rtuť teploměru neklesne pod nulu," upozorňuje Zdražil.

Na ledové ploše se může hrát i hokej. „Ale ne ten kontaktní a drsný, který všichni známe z NHL, to by hřiště moc dlouho nevydrželo, ale ten, na který si pamatujeme z kosteleckého rybníka nebo právě tady na kachlích," uvedl starosta Kyjova František Lukl.

Politik věří, že se novinka ve městě osvědčí. „Snad si najde trvalé přátele a bude dalším podnětem pro zastupitele, aby investovali peníze do rozšíření či provozu této plochy," prohlásil Lukl.

Ten si chce nejprve ověřit a vyzkoušet, má kyjovská veřejnost vůbec o bruslení zájem. „Jsem velmi rád, že jsme splnili to, co jsme si předsevzali, tedy otevřeli prozatímní ledovou plochu v rámci Kyjova. Nyní opravdu záleží pouze na tom, jakou budeme mít do bruslení chuť a jak dlouho nám vydrží," pravil Lukl.

Představitelé města zatím umístili atrakci do areálu fotbalového stadionu hned vedle hokejbalového hřiště. Otevřeno bude každý den. Na kluziště se najednou vejde osmdesát lidí. Vstupné je třicet korun, kluci a holky do let bruslí zdarma. „Byla velké debata o tom, kde ledovou plochu umístíme. Proto jsme pořídili toto kluziště, které můžeme kamkoliv přemístit. Stát může na náměstí, na sokolovně i na dalších místech. Na stadionu ji nejprve otestujeme," dodal Lukl.