„Mám z toho radost, i když je to pro mě i určité překvapení, protože naše divadlo není mainstreamovým. Jsem také rád, že porota měla odvahu ocenit inscenaci, která není divácky úplně snadno přístupná," řekl režisér vítězného představení Tomáš Trumpeš, který zároveň obdržel i individuální cenu za text a režii ke hře podle psychologického románu dánského existencionalisty Martina A. Hansena.

Naboso zvítězilo v Hodoníně i před třemi lety, a to adaptací dramatu Jáchyma Topola Uvařeno, které se odehrálo za oponou. Loňský vítěz, břeclavský Břetislav, tentokrát zůstal těsně před branou přímého postupu. Přesto si vysloužil doporučení pro ochotnické semifinále ve Volyni. „Jsme spokojení, Vladimír a Věnek měl totiž v Hodoníně premiéru. Sice jsme tady s Čokoládovými jedlíky vyhráli, ale tentokrát jde o naši autorskou hru, což je jiná dimenze," svěřil se autor Martin Sítek. Novinku uvede Břetislav poprvé doma čtvrtého dubna a pak o posledním aprílovém víkendu na festivalu Břeclavská opona.

Domácí Svatopluk nasadil do letošního Hobblíku hned dvě hry. Mnohem lépe dopadla premiéra komedie Opona nahoru! Ta kromě doporučení na Divadelní Piknik získala také cenu diváků a porotci vyzdvihli navíc herecké výkony Marie Bravené a Sáry Cončevové. „Jsem spokojený s hrou i s oceněními, která nám porota udělila, ale největší radost mi dělá cena diváka. Ta je samozřejmě nejdůležitější, protože hrajeme hlavně pro ně," řekl režisér Opony nahoru! Radim Blaško.

Třetí doporučení si z Hodonína odvezla pražská Rozkoš za Sněhurák a (nestoudné) trpaslice. Ta se představila na prknech hodonínského kulturního domu v netradičním přepracování klasické Andersenovy pohádky.

Přehlídka studentských divadelních souborů okupovala po čtyři dny především dopolední časy. O doporučení poroty na Mladou scénu do Ústí nad Orlicí se svým pojetím nejvíce zasloužila dvě uskupení. Domácí Haranti Základní umělecké školy s inscenací Divé Báry a ostravský Theatr ludem, který v sobotu ráno naservíroval neopakovatelný Bejrútský nářez. „Když v sále člověk nasaje atmosféru, zjistí, že divadlo je drogou, která mu dodá energie a zpraví náladu," dodal ředitel domu kultury Marcel Řimák.