Zdražení u čerpacích stanic, které muselo nutně následovat, vyvolalo protesty jak v Evropě, tak v Asii. Naopak v Česku ceny benzinu a nafty začaly stagnovat, nebo se snížily jen o pár haléřů. Jak to bude dál?

„Předpovědět vývoj cen ropy podle mého názoru nedokáže nikdo,“ uvedl Deníku analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. „V úvahu připadají dvě možnosti, buďto bude zdražování pokračovat, nebo dojde k výraznému propadu. Sám se ale kloním k první variantě,“ řekl.
Podle něho je růst cen ropy úzce spjatý s rostoucí inflací, která je nejvyšší za posledních deset let. Peníze, a zvláště pak dolar, výrazně ztrácejí na hodnotě, a tak se investoři obracejí ke komoditám, které jim mohou do jisté míry zaručit stálost investic.

„Vždycky, když čekáte vysokou inflaci, nakupujete komodity, protože uchovávají hodnotu. Když se podíváte na celý komoditní trh, tak zlato, stříbro nebo obilí je na historických maximech,“ upřesnil Michl s tím, že ani v budoucnu by se míra inflace neměla snižovat, spíš naopak. „To mě utvrzuje v názoru, že se zlevnění ropy zřejmě jen tak nedočkáme,“ dodal.

Za růst cen ropy na světových trzích může i Čína a Indie. Zvýšená poptávka po černém zlatu v těchto prudce rostoucích ekonomikách způsobuje nedostatek ropy na trhu, což k šíření ropné paniky přispívá nezanedbatelnou měrou.

I když mohou být tuzemskému spotřebiteli zprávy z komoditních burz celkem ukradené, zvyšování cen ropy se ho dotkne překvapivě tam, kde by to čekal nejméně. Zdražuje například hromadná doprava, dovolené či jídlo. Naopak autoservisy, které se zabývají přestavbou aut na levnější LPG, jásají. Zájemců přibývá.