Jako první přišla na řadu volba prvního muže radnice v Kyjově a skončila podle očekávání. Za necelých osmdesát minut se rozhodlo o složení městské rady. Do starostovského křesla zvolili již potřetí Františka Lukla (Sedmadvacítka nezávislých). „Samozřejmě jsem velice rád, že jsem pozici obhájil," uvedl nově zvolený starosta. Pozice místostarosty zůstala také beze změny a v rukou Antonína Kuchaře.

Daleko napjatější byla volba vedení ve Strážnici. Post starostky obhájila Renata Smutná (KDU-ČSL). Následně nové zastupitelstvo rozhodovalo o místostarostovi. Nejprve se hlasovalo o návrhu, jestli má být funkce i nadále uvolněná. „Navrhuji, aby byla neuvolněná," přihlásil se ke slovu nový zastupitel Michal Vajčner (Hasiči Strážnice).

Jeho návrh ale neprošel. Ani u jména místostarosty se v pětitisícovém městě neudál žádný zvrat. „Za ODS navrhuji Waltera Bartoše," ujal se slova exposlancův kolega z kandidátky Vojtěch Studénka.

Patnáct sympatizujících hlasů Bartošovi vynesl post nového uvolněného místostarosty. „Jsem rád za tento post. I ve volbách mi bylo udělených dost hlasů. Doufám, že nezklamu," řekl po hlasování nový strážnický místostarosta.

Post starosty včera obsadili i v Ratíškovicích. První starostkou v dějinách obce je bývalá vedoucí krajského odboru životního prostředí a jednička kandidátky KDU-ČSL Anna Hubáčková. Místostarostou zůstal Radim Šťastný z Ratíškovic 2018. „Součástí ustavujícího zasedání byly i pracovní záležitosti. Schvalovali jsme změnu rozpočtu a zabývali se územním plánem," řekl vítěz voleb v preferenčních hlasech Radim Šťastný. Kromě něj a starostky v radě zasednou Vladimíra Motlová a Vojtěch Koten z Ratíškovic 2018 a ředitel základní školy Josef Hanák za křesťanské demokraty. Bývalý starosta a lidovecký poslanec Josef Uhlík se stal předsedou finančního výboru.

V Hodoníně se mělo uskutečnit ustavující zastupitelstvo v pondělí desátého listopadu. Kvůli návrhům na neplatnost voleb a kandidáta, které má na stole krajský soud, se odkládá na pozdější termín. Radnici tak dál politicky řídí starostka, místostarosta a pětice radních.

Více v úterním Hodonínském deníku Rovnost