Zareagovali tak na poslední dění, kdy se na veřejnost dostala nahrávka, na které zazní výhrůžky o zmrzačení dočasného ředitele Jaroslav Hyjánka. Expertízy policie zatím pravost nahrávky nepotvrdily, ale ve vyhrožujícím hlase už poznalo exředitele zoo příliš mnoho lidí, aby hodonínská ODS zůstala k věci lhostejná.

„Tak jsme ho vyloučili. Teď už bude jen nezajímavý program,“ prohodil za poklusu jeden z členů, kteří z místa zasedání ihned po hlasování utíkali. Neměl ani čas říct své jméno.

Sněm totiž začal s dvouhodinovým zpožděním a většina přítomných už se v té době viděla někde jinde. K oficiálnímu začátku jednání přišlo příliš málo členů, takže zasedání nebylo usnášeníschopné. Začal kolotoč telefonátů. Všichni přítomní sháněli mobilní čísla na další členy a obvolávali je. Nakonec se podařilo sehnat dostatečný počet. Hlasování pak bylo jednoznačné. Po něm následovaly další body programu. Na ně už několik nejvíce pospíchajících ani nečekalo.

„Hlasování bylo jednomyslné. Nikdo nebyl proti a ani se nikdo nezdržel hlasování,“ informovala starostka Hodonína a lídr kandidátky ODS do blížících se komunálních voleb Milana Grauová. Sněmu se nakonec zúčastnilo šestatřicet členů strany.

„Hlasování bylo sice jednoznačné, ale diskuze před ním byla dlouhá. Byly i jiné návrhy na usnesení,“ uvedla další z přítomných hodonínská zastupitelka Andrea Řičicová.

Ve hře byl návrh vyzvat exředitele zoo, aby sám z ODS vystoupil. To by ale bylo asi zbytečné. K tomu ho už v červenci vyzvala stranická rada. Dodnes na to Frais neregoval. „Během dne jsem s ním i telefonovala a znovu jsem ho k tomu vyzvala. Řekl, že ne,“ informovala Grauová.

Miroslav Frais tak přišel po místu ředitele zoo i o své členství v ODS. Zůstává ještě zastupitelem. Z tohoto místa jej nikdo odvolat nemůže, pokud nebude pravomocně odsouzen. To je do nových voleb nereálné. Na kandidátce do blížících se voleb už nefiguruje.

Může ještě získat zpět místo ředitele zoo. Obálky s přihláškami do výběrového řízení na tento post sice ještě nebyly otevřené, ale Frais se do doby, než přestal komunikovat s médii, netajil tím, že o návrat bude usilovat. Zatím je známé pouze to, že se přihlásilo dvanáct zájemců.

O vítězi výběrového řízení bude rozhodovat městská rada. Z jejich členů se už v týdnu k věci vyjádřila místostarostka Zuzana Domesová. „Byl odvolaný kvůli závažným pochybením,“ připomněla místostarostka nesrovnalosti v účetnictví, které odhalil na jaře tohoto roku audit. „A to vůbec neberu v potaz tu nahrávku. Nesouvisí to ani s tím, co teď vyšetřuje policie,“ uvedla k Fraisovým šancím na návrat do vedení zoo.