Oproti klasické tiskové mluvčí městského úřadu totiž není úředníkem. Tudíž by nepodléhala vedoucí odboru a tajemníkovi úřadu, kteří mají zabránit politickým vlivům, ale jen starostovi. „Jako opoziční politik se musím důrazně ohradit proti najímání odborníků, kteří by měli v popisu práce doporučovat, jakým způsobem řešit lavinu negativních reakcí na konkrétní událost nebo reakci na články. Jde o snahu za peníze daňových poplatníků najmout sílu, která bude mimo jiné pomáhat odborně se vypořádat s dotěrnou opozicí," napsal radním předseda kontrolního výboru Petr Buráň.

Se smlouvou o zajištění mediálních a poradenských služeb, které má poskytovat specialistka na základě pokynů, úkolů a zadání starosty, nesouhlasí ani místostarosta Vítězslav Krabička. „Návrh v této formě nemohu podpořit. Pokud bude mluvčí vybrána, ať je pak na základě pracovněprávních vztahů s ní uzavřena pracovní smlouva nebo dohoda o pracovní činnosti," uvedl Krabička s tím, že navíc funkce tiskového mluvčího je zakotvená v organizačním řádu městského úřadu.

Druhý místostarosta Ladislav Ambrozek se zatím k věci nechtěl vyjadřovat. „Nejdříve chci se svým postojem seznámit kolegy v radě," reagoval Ambrozek.

Starosta chce i tak jít svou cestou. „Je to profesionálka, jež má zkušenosti například z Primy či České televize. Bude spadat přímo pode mě, práce pro vedení města bude mít dost a odměna není vysoká," řekl Lúčka.

Se službami externí mluvčí počítá dva dny v týdnu. To ale ještě není v návrhu smlouvy uvedené. Předseda kontrolního výboru Buráň se tak obává, že odměna do konce roku 2018 může přesáhnout i milion korun.

„I předmět smlouvy napovídá tomu, že jde o odborné služby, na něž se má vypsat řádná soutěž," doplnil Buráň. Podobnou smlouvu podle něj kritizovala i koalice v případě právních služeb pro bývalou starostku, kterou zastupitelé v listopadu 2015 odvolali.

Podle právníka Marka Zelenky ze sdružení Oživení, které se zabývá průhledností jednání radnic, je situace ohledně výběru nejasná. „Jedná se o zakázku malého rozsahu, město tedy není v zásadě vázáno nějakými pravidly. Jestli má směrnici, která dopadá na tyto zakázky, pak jedině dobře. Pokud ji takto poruší, je otázka proč. A opozice správně zvedá prst," uvedl právník. O smlouvě rozhodnou městští radní v úterý.