Vnorovy u Veselí nad Moravou jsou bez faráře. Nikdo přitom neví, kde je mu konec. Po obci kolují fámy, že odešel se ženou a požádal papeže o zrušení celibátu.

„Prý se zamiloval,“ říká místní žena, která nechce být jmenována. Zvláštního chování si u faráře Martina Žilky všimli lidé už dřív. „Okolí pozorovalo, že se změnil. Delší dobu byl zamyšlený. Co ho trápilo, však ví jen on sám,“ zamýšlí se žena.

Farář který ve Vnorovech působil zhruba tři roky, odešel téměř ze dne na den. „S problémem musel jet až do Olomouce. Zůstal tu ještě tři dny a potom odešel i se psem a lidé o něm neví,“ doplnila další z místních.

Ani olomoucké arcibiskupství kolující fámy o ženě ve farářově životě nevyvrátilo. „Rozvázal pracovní poměr. Farář se rozhodl, že odchází z osobních důvodů a arcibiskupství jeho rozhodnutí přijalo. Takové věci se ale stávají,“ uvedl sekretář olomouckého arcibiskupa Petr Gatnar. Více podrobností ale odmítl sdělit.
Arcibiskup musel do doby, než najde nového kněze, do Vnorov poslat náhradu. Tou se alespoň pro víkendy stal farář Lukasz Karpinski, který spravuje farnost ve Strážnici. „Do Vnorov budu jezdit ještě asi měsíc, měsíc a půl, než pan arcibiskup nepošle nového faráře. Tato situace je sice výjimečná, navíc pro mě trošku náročná, protože kromě Strážnice jezdím kázat ještě do Radějova,“ vysvětluje kněz Karpinski. Toho místní přijali i přes to, že s Žilkou byli velmi spojeni.

„Páter Lukasz je dobrý, je to veselá kopa. Farář Žilka byl ale výborný, uměl pracovat s mladými i starými, o všechno se postaral, prostě byl výborný. Vnorovští by za něj dali ruku do ohně. Je nám líto, že odešel,“ srovnala jedna z farnic.

Duchovní, který se rozhodne ukončit kněžskou kariéru, musí před koncem svého působení projít určitým procesem. „Pokud duchovní odejde z kněžství a důvodem odchodu je to, že se chce oženit, má možnost požádat o takzvanou laicizaci, zproštění veškerých závazků. O to žádá přes biskupa, nebo církevní soud a Vatikán obyčejně tuto žádost vyřizuje kladně,“ uvedl Petr Gatnar

Zuzana Černá, Zdeněk Šmýd