Varhany pocházející kompletně od českých výrobců stojí v prušáneckém kostele od roku 1940, kdy se mohly měřit s nástroji světové úrovně. „Za sedmdesát let užívání se však u nich objevily závady, které celkově snižují kvalitu hry a v blízkém časovém horizontu hru zcela znemožní,“ přiblížila Lucie Maděryčová, která je koordinátorkou projektu opravy varhan.

Napadení červotočem je podle ní jen jedním z mnoha nebezpečí, které nástroj v současné době ohrožují. Varhany mají však stále značnou finanční, ale především kulturní hodnotu, proto se jeŘímskokatolická farnost v Prušánkách rozhodla opravit.

Celkové náklady na opravu vzácného hudebního nástroje dosáhnou až na dvě stě patnáct tisíc korun, přičemž fara získala dotaci ve výši sto osmi tisíc korun z grantu Moravských naftových dolů a jejich projektu Energie z přírody. „Zbytek částky zaplatí sama farnost, a to ze sbírek farníků, tedy z peněz darovaných při bohoslužbách,“ uvedla Maděryčová.

Práce na obnově varhan zahájila specializovaná firma fakticky v prosinci roku 2010 a potrvají do letošního června.

Na zrestaurované varhany se už těší osmaosmdesátiletý varhaník kostela sv. Isidora, Josef Zigáček, jeho nástupce Ján Faragula, a samozřejmě všech dvě stě šedesát pět příslušníků farního obvodu. Ti všichni, v čele se Slavojem Alexou, tvrdonickým farářem, který působí v Prušánkách jako administrátor, vynakládají úsilí o zachování stávajících aktivit, jejich zkvalitnění a rozšíření.

Jejich cílem je podpora kultury a práce s mládeží, řádný chod varhan tomuto snažení napomůže. Právě péče o děti a mládež považuje tamní farnost za prvořadou, což potvrdil i Slavoj Alexa.

„Přidanou hodnotou projektu je propojení duchovního života ve farnosti s prevencí sociálně patologických jevů u dětí a mládeže,“ vyzvedl Alexa. Děti v Prušánkách mohou nyní navštěvovat jak výuku náboženství, tak tradiční schólu či skautskou mši.

MILAN MASAŘÍK