Čtyřiatřicetiletý Zdeněk z Ratíškovic jezdí každý den na cesty. Považuje se za zkušeného řidiče, na cestách přesto musí dávat velký pozor. „Někteří lidé za volantem se ani nepodívají, jestli něco v protisměru jede, a předjíždějí," svěřil se muž.

Situace je o to horší, pokud se setká s řidičem pod vlivem alkoholu nebo drog. Právě jízda pod vlivem narkotik je totiž jedním z prohřešků, které přes prázdniny museli strážci zákona na Hodonínsku řešit nejčastěji.

Za dva měsíce kontrol chytili osmačtyřicet osob pod vlivem drog. „V roce 2012 jsme přitom řešili podobných případů jen šestnáct, loni už čtyřiačtyřicet a letos o další čtyři víc," upozornil na negativní trend hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník. Na Hodonínsko tak připadá celá čtvrtina ze všech jihomoravských případů. Těch byly zhruba dvě stovky.

Počty řidičů, kteří jeli o prázdninách na Hodonínsku pod vlivem drog či alkoholu
2014 - drogy: 48, v kraji celkem 200, alkohol: 79
2013 - drogy: 44, alkohol: 107
2012 - drogy: 16, alkohol: 88

Vyšší počet řidičů pod vlivem drog oproti předchozím letům je souběhem dvou faktorů. Jednak jich víc jezdí, ale k nárůstu ve statistikách přispívají i nové možnosti policistů, jak drogy poznat. „Uživatelů drog obecně přibývá. Kolegové už s nimi mají větší zkušenosti než dřív. Vědí také, na jakých místech stát a jak takové řidiče správně natipovat. Vždy pozorují určité znaky, které jim napoví," řekl mluvčí.

Zároveň připomněl případ z posledního prázdninového dne. „V neděli ve Strážnici zastavili policisté muže, kterého si vytipovali podle chování. Ten odmítl lékařskou prohlídku, " dodal Zámečník.

Pokud přitom řidič při pozitivním orientačním testu odmítne odběr krve nebo moči, přitíží si. „Pohlíží se na něj tak, jako by drogu v těle měl. Může dostat až padesátitisícovou pokutu a přijít o řidičák na dva roky. Také záleží na množství užité látky," informoval policejní mluvčí.

Podle vedoucí adiktologické ambulance sociálně-psychiatrického centra Fénix v Kyjově Bohuslavy Šibalové se chování řidičů pod vlivem drog různí podle toho, jakou látku mají v sobě.

Nebezpeční jsou podle ní všichni. „Marihuana ovlivňuje motoriku, člověk má zkreslené vnímání, zpomalené reakce a špatnou orientaci. Pod vlivem pervitinu jsou řidiči agresivní, jejich reakce nejsou přiměřené situaci. Také často jezdí rychle," nastínila rozdíly mezi dvěma častými drogami Šibalová. Zároveň upozornila, že problém za volantem číslo jedna je už dlouhá léta alkohol.

Časté jsou také situace, že v policejní síti končí lidé, kteří převážejí léky na výrobu narkotik ze Slovenska nebo z jiného moravského regionu. „Máme několik lokalit, kde je chytáme," dodal Zámečník.