Druhou červencovou neděli odstartovala oslavu půlkulatého jubilea ratíškovického festivalu, tedy pětapadesátin, Mladá muzika Šardice. Ta nabídla spokojeným posluchačům na tribuně fotbalového Baníku svižnou sadu především polek. Špičkovou kvalitou této kapely se budou moci ještě letos potěšit i posluchači ve Španělsku, kam Šardičané vyjíždějí v září.

Do Lloret de Mar se vrací po obrovském úspěchu v roce 2019. „Asi jsme tam zanechali hluboký umělecký dojem, protože si nás vyžádali sami pořadatelé. Pojedeme tak reprezentovat Českou republiku do Španělska na mezinárodní soutěž dechových orchestrů,“ přiblížil umělecký vedoucí Mladé muziky Roman Kohoutek.

Starosta svolil. Nekonečný krojovaný průvod prošel obcí na Hodonínsku
Starosta svolil. Nekonečný krojovaný průvod prošel obcí na Hodonínsku

Po ní nastoupili na kryté pódium rakouští hosté, poprvé se na festivalu představil Musikverein Aigen-Schlägl. Jak prozradila konferenciérka Dagmar Kamas Bělíková, Rakušané do svého repertoáru zařadili i skladbu Ratiškovská od místního rodáka Františka Kotáska. Po zahraničních vystupujících bavilo svým koncertem, nováček festivalu Sdružení dechového orchestru mladých Zlín, kdy se dostal na scénu i akordeon. Zhruba hodinu po nedělním poledni se posluchači dočkali domácí Veselé muziky Ratíškovice.

I když se o první ratíškovickou přehlídku se postaraly jen čtyři dechové hudby, vyhlášený festival ve svém pětapadesátém ročníku lákal hned na desítku orchestrů. Mezi nimi také na Valašku, Jihočeskou Vlachovku, Dechovou hudbu Šarovec, slovenskou Drietomanku, Zdounečanku a nebo Mistříňanku.

Zdroj: Deník/Petr Turek

To, že dechová hudba do Ratíškovic posluchače stále táhne, potvrdila i ředitelka festivalu Jana Koplíková. Připomněla, že poslední ročník navštívilo kolem devíti set příznivců a milovníků dechovky.