Festival zvídavým příchozím nabídne netradiční cizokrajné pokrmy, prodej exotických surovin, ale také osvětové přednášky o cestování nebo možnost vyzkoušet si nevšední sporty. „Tak jako v loňském roce, ani letos nechceme nabízet něco, co lze běžně koupit v supermarketu. Návštěvnici se mohou těšit na netradiční jídla, hmyzí kuchyni a exotické pokrmy, které jsou sice běžné, ale spíše daleko od naší republiky,“ řekl za pořadatele Pavel Pichler. K ochutnání budou cvrčci, červi, nejsmradlavější ovoce na světě nebo žabí stehýnka.

Kdy: sobota od 10.00
Kde: stadion za Lužánkami v Brně
Za kolik: 150 korun

V letošním roce návštěvníkům nově nabídnou takzvanou adrenalin zónu. Aby příchozím ještě více dodali pocit dálek, chystají pro ně i bohaté aktivity. Pořadatelé totiž připravili pro návštěvníky také možnost vyzkoušet si chůzi po skle nebo ohni či zkusit si házení sekerou.

Program potěší i odvážnější zájemce. Nazout si mohou skákací boty, také se ponoří do otužovací kádě nebo zkusí speciální beer yogu. Ta se cvičí s lahvovým pivem a bude na festivalu také novinkou.

Na minulý ročník zavítalo kolem patnácti set lidí. Mezi nimi i Hana Hrdličková z Brna. „Bála jsem se, jestli můj žaludek snese jiné chutě. Překvapilo mě ale, jak dobrá jídla byla. Maso ze šneka mi chutnalo nejvíc. Bylo vláčné a připomínalo houby, bylo to zajímavé. Organizátoři odvedli skvělou práci, bylo narváno,“ řekla.

Desítky vozů americký armády projíždějící D1 a D2 jižní Moravou. Ilustrační foto.
Americký konvoj: armáda projede jižní Moravou

Na Škopku zasoutěží v pití na čas


V Kyjově mají dostaveníčko příznivci pěnivého moku. Na tradičním Kyjovském škopku ochutnají až pětadvacet druhů piva. Představí se například pivovary z Kyjova, Jarošova a Litovli a také Pivovar Lobkowitz. Program doplní i zábava v podobě pití piva na čas či soutěž v pojídání knedlíků.

Strážnický skanzen, ilustrační foto
Vesnickým životem a smrtí provede nový průvodce. Taje skanzenu odhalí aplikace

Závodníci změří síly v Lanžhotě

Strongrace, závod těch nejsilnějších sportovních dvojic, startuje v neděli od půl desáté dopoledne na Sokolském stadionu v Lanžhotě na Břeclavsku. Na závodníky čeká přitahování pneumatiky na laně, běh a výpady se zátěží na čas. Vstupné na závod je pět set korun pro dvojici, mohou se hlásit i jednotlivci. Součástí celodenního programu je dětský překážkový závod, který začne ve čtyři hodiny.

Ilustrační foto.
Půl promile na kole? Vinaři jsou pro. Besip: Jen pokud jsme národ alkoholiků

U Staré Huti budou tavit železo

V areálu Staré huti u Adamova se bude v sobotu tavit železo a pálit dřevěné uhlí. Koná se tak akce nazvaná Slované na Staré huti. Návštěvníci od deseti hodin dopoledne uvidí také kováře, litce kovů, pečení chleba a ukázky ze života starých Slovanů.

Ilustrační foto.
Lékaři stárnou. Náhrada za ně chybí

Mouřínov zažije pivní maraton

Příjemné s užitečným v sobotu spojí pátý ročník Mouřínovského pivního maratonu na Vyškovsku. Zúčastnit se mohou muži i ženy starší osmnácti let. Jejich úkolem bude uběhnout pět kilometrů. Háček je v tom, že po každém kilometru musejí vypít jedno pivo. Za každé nevypité pivo čeká běžce časový postih. Akce začne o půl třetí v Hospůdce u Šteců v Mouřínově.

Ruční granát. Ilustrační foto.
Nebezpečné překvapení na lesní cestě. Ženě zkřížil cestu ležící ruční granát

Mezi sklepy zahrají cimbálky

Vrbovečtí vinaři v sobotu pro přátele dobrých vín otevřou své sklepy ve sklepní uličce u Vrbovce. Pořádají už šestý ročník Otevřených sklepů. Návštěvníkům budou k dobré chuti hrát tři cimbálky, několik harmonikářů a zazpívají Mužáci z Popic. Na slavnostní otevírání jednotlivých sklepů přijdou i členové Spolku přátel Hroznové kozy. Vstupné je 250 korun, kupony na ochutnávku jsou po pětikoruně.

JEŠTĚ VÍCE TIPŮ NA ZAJÍMAVÉ AKCE Z CELÉ JIŽNÍ MORAVY NALEZNETE V DNEŠNÍM (24.5.) TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ DENÍKU ROVNOST.