Akce, která původně začínala jako festival křesťanské písně, se během let otevřela hudebním stylům natolik, že si přišli na své opravdu všichni. „Předloni jsme se rozhodli, že by bylo dobré zakomponovat více žánrů. Z celé akce se tak stal mezižánrový festival,“ uvedl hlavní organizátor festivalu František Šrámek. Návštěvníci se tak setkali třeba s folkem, popem, rockem nebo metalem. „Děláme to proto, aby každý dostal příležitost. Abychom se neubírali pouze nějakým jedním směrem. Chceme být otevřeni pro širokou veřejnost,“ doplnil Šrámek. Příležitost tak dostala například skupina Paprsky. Ta se na Lučinu znovu podívala po pěti letech. „Na festivaly moc nejezdíme. Hráváme spíš v sálech, nebo kostelech. Lučina je ale super, protože je zpestřením. Myslím, že pro každého, kdo zde vystupuje, je zajímavé právě to podium na vodě,“ pochválila zpěvačka Paprsků Kristýna Jiříková. Výtěžek, který organizátoři během festivalu získají, už několik let putuje vždy na stejné místo. Tím je Afrika. „Díky finanční pomoci může vzniknout v Tanzánii jakýsi komplex. Misijní dům, klinika a škola,“ doplnil Šrámek. Ten také dodal, proč se rozhodl získané peníze využít právě tímto způsobem. „Vidíme v tom lepší přístup lidí ke vzdělání a k léčení tamějších nemocí, jako jsou AIDS nebo malárie,“ uvedl Šrámek.

Množství získaných peněz záleží také každoročně na počasí. To víkendové organizátorům opravdu přálo. „Nevím, jak to děláme, jestli nám Pánbůh přeje, to musím zaklepat, ale počasí nám každý rok vychází,“ usmál se Šrámek.

Právě teplé počasí přilákalo návštěvnici ze Sudoměřic, která si nepřála uvést své jméno. „Na festival jezdím každý rok, většinou ale až na večer. V loni jsem tu byla na Kamelotech, teď se těším na Wabiho Daňka,“ vysvětlila žena, proč se na festival vrací.