Festival otevřených sklepů zamířil totiž tentokrát právě sem. Jako magnet táhne na cestu za ušlechtilým nápojem na jihovýchod Moravy přátele vína od Krkonoš, přes Prahu až po Slovensko. Třeba od Pezinku z malokarpatské vinohradnické oblasti přijíždějí manželé Daniel a Lucia Koričanští. „Líbí se nám tady, super víno, skvěle zorganizovaná akce, opravdu je to paráda. Už jsme byli v Kozojídkách a Blatnici, teď zajdeme do hotelu, dáme si sprchu a vyrazíme na Petrov,“ nastiňuje své další kroky manželský pár, který na Festival otevřených sklepů vyrazil přes hranice potřetí.

Mnohem kratší cestu měl za sebou František Ratajský, který z Blatnice dorazil do Petrova. Akci si nenechá ujít ani v osmdesáti letech a tři měsíce po operaci kolene. „Chodím jsem za kamarády vinaři, kteří mě pozvali, abych přijel. Mám rád rýňák, Müllera, z červených Portugal, frankovku, Vavřinec a pak barriquovou rulandu modrou. Už jsem na červená vína, říká se, že jsou nápojem starců,“ usmívá se vitální osmdesátník.

Například strážnický vinař Tomáš Baňař v sobotu odpoledne říká, že účastníci festivalu mají zatím větší zájem o bílá vína. „Připravili jsme pro ně například jarní cuvée,“ svěřuje se technolog vinařství Vitis. Celkem se do dvoudenního festivalu zapojilo ve čtyřech obcích dvaatřicet vinařství, které nabízejí kolem čtyř set vzorků vín. „Někde navíc připravují speciální degustace a vinařské programy. K tomu tady máme patnáct stanovišť s cimbálovými muzikami, řada z nich putuje mezi sklepy, takže se stále někde hraje a zpívá,“ přibližuje manažerka festivalu Pavla Babicová.

Jak dál prozrazuje, podle odhadů ze sobotního odpoledne přijelo na festival kolem čtrnácti set až patnácti set účastníků.

Řada z nich zamířila na jih Moravy po železnici, díky čemuž mohli využít i dvacetiprocentní slevu. „Podporujeme udržitelnou turistiku, takže jsme rádi, že je o příjezd vlakem na festival větší zájem než v minulém roce, jde až o patnáctičlenné skupiny. Řada jízdenek byla z Prahy do Strážnice. Celkově velká část návštěvníků k nám jezdí ze severních a středních Čech, Brna a Olomoucka,“ dodává manažerka. Festival pokračuje na Strážnicku a Blatnicku i v neděli. Jeho další díl se pak na podzim přesune do Mutěnic, Čejče, Hovoran a Šardic.