Dopad celosvětové finanční krize pokračuje. Některé z firem na Hodonínsku se chystají na další propouštění. Zaměstnanci, kteří si v uplynulých měsících oddechli, že právě jim se propouštění vyhnulo, teď nemají žádnou jistotu. Tou už nejsou ani smlouvy na dobu neurčitou.

„Firma mi ještě na konci loňského roku nabídla jiný post, po Novém roce už jsem ale očekával výpověď, která také přišla,“ svěřil se bývalý zaměstnanec společnosti IAC Group, který u firmy pracoval tři roky.

Hodonínská IAC Group je společností, která pracuje v automobilovém průmyslu. Ten je krizí postižen nejvíce.

Na propouštění se také chystají veselské železárny. Výroba díky sjednaným zakázkám na únor sice ještě poběží, společnost ale zaznamenává propad výroby a odbytu a zlepšení do budoucna nepředpokládá.

„S odbory jsme se domluvili, že během následujících tří měsíců snížíme zaměstnanost o deset procent,“ uvedl tiskový mluvčí železáren Miroslav Slaný.

Týden doma

Ten dále doplnil, že část zaměstnanců bude nejspíš nucena zůstat týden doma a pobírat pětašedesát procent platu. Toto opatření se týká asi jedné stovky zaměstnanců, kteří pracují na zinkovně, kterou čeká oprava.

„Lidé ale nebudou doma všichni najednou, budou se po týdnu střídat, provoz poběží dál,“ uvedl Slaný.

Propouštět se chystá také bzenecká společnost MWG. Mezi zaměstnanci se dokonce mluví o sto třiceti lidech, kteří by měli o místo přijít. Vedení společnosti však pouze potvrdilo fakt, že se propouštět chystá, bližší informace, ale odmítlo sdělit.

Hodonínská Jihomoravská Armaturka propustila čtyřiadvacet zaměstnanců už na konci minulého roku. V současné době sice společnost propouštění nechystá, musela však přijmout jiná opatření.

„Objevila se informace, že předpokládaný průměrný stav pracovníků pro tento rok by měl být zhruba o sto lidí nižší, než tomu bylo vloni,“ informoval za odbory JMA Václav Potužník. Podle něj však půjde především o zaměstnance sezónní, kteří v minulosti měli smlouvu na dobu určitou.

Dalším opatřením, které JMA zavedla je změna pracovní doby a zrušení přesčasů. „Dříve jsme jeli na tři směny, teď jedeme na dvě, takže výroba by měla být plynulá a odstávka by neměla nastat,“ komentoval Potužník.

V minulosti bývalo pravidlem, že lidé přijatí do podniků jednorázově před koncem roku dostali po Novém roce výpověď. Úřad práce tak zaznamenával zvýšený přísun nezaměstnaných především v lednu a únoru. Od března se ale nezaměstnanost začala opět snižovat. Letos ale na vývoj čekají i samotné úřady práce.

„Když to vezmu zpět, tak posledních deset let bývalo pravidlem, že únor už stagnoval a březen, duben, květen už klesala nezaměstnanost. Letos je nad tím otazník,“ zamyslel se ředitel hodonínského úřadu práce Vladimír Šťáva. Ten dále dodal, že se obává, že pravidelný pokles nezaměstnanosti se v letošním roce konat nebude.