„Pro každého floristu je účast v soutěži za odměnu. Koná se totiž jen jednou za čtyři roky, je to tedy taková floristická olympiáda. Ve většině zemí platí, že nominovaný se na ni podruhé už nemůže dostat. I když u nás to tak není, každý má v podstatě jen jednu šanci,“ říká mladý muž, který si květiny zamiloval už v dětství.

Svou šanci na mezinárodní soutěži promarnit nechce, a proto se se svým týmem začal připravovat hned v lednu, jakmile byly známé propozice soutěže. V té se bude soutěžit v šesti disciplínách. Floristé mají z květin připravit svatební kytici, stůl pro dva na uvítanou v Havířově či klobouk pro Lízu Doolittleovou. Další dvě disciplíny se jmenují Symfonii v květech, která je věnována dílu a životu Antonína Dvořáka, a Vítejte v nejmladší městě. Ta se týká Havířova, kde se mistrovství, vůbec poprvé v České republice, pořádá. Třetí disciplína je překvapení, na které se soutěžící nemohou dopředu nijak připravit.

Při přípravě na soutěž si florista, kterému pomáhá celý tým, připraví nejdříve konstrukce a nádoby pro jednotlivé dekorace a pak řeší detaily.

„Samotnou dekoraci vytvářím až na soutěži, zkoušíme jen dílčí prvky. Bylo by to finančně náročné, dekorace v některých disciplínách totiž zabírají plochu čtyři metry čtvereční a vysoké mohou být až dva a půl metru,“ přibližuje Jaromír Kokeš. Dodržet přitom musí stanovený časový limit na dekoraci. Ten je pro každou disciplínu jiný, ale pohybuje se od třiceti minut až do dvou hodin.

Nejmíň rád má Kokeš na soutěžích svatební kytice. A na mistrovství to bude o to horší, že všichni pro ni musí použít barvy loga Europa Cupu, což jsou oranžová, žlutá, červená a zelená. „Pro svatební kytici je to nestandardní, divoká kombinace. Když se míchá tolik výrazných barech, tak je hrozně důležité správně zvolit jejich poměr, aby kytice ve finále nepůsobila roztříštěným dojmem,“ vysvětluje zkušeně florista.

V soutěži jde podle něj především o to zaujmout dekorací mezinárodní porotce. „Při přípravě se dá taktizovat a zjistit, co se jim líbí. I když jejich jména neznáme, víme, ze kterých jsou zemí. A podle toho už jde poznat, co preferují, i odhadnout, o koho půjde. Ona ta skupina mezinárodních hodnotitelů zase není tak velká,“ popisuje svou taktiku Kokeš. Ten si dopředu prohlédl i osmnáct profilů a prací jeho soupeřů, jež přijedou z různých států Evropy.

Na otázku, jakou má v soutěži šanci, se mu odpovídá těžce. „Záleží na tom, co si kdo ze soutěžících na dané téma vymyslí. A protože témata jsou vždy přizpůsobené zemi, ve které se soutěž koná, tak bych v tom mohl mít trochu výhodu,“ doufá Kokeš. Ten by se samozřejmě nejraději viděl na prvních třech místech. I když vítězové ve floristice nepobírají tučné výhry jako například sportovci, je pro ně umístění prestižní záležitost. Začnou je pak vyhledávat zahraniční média, organizátoři mezinárodních floristických veletrhů, seminářů či předváděcích akcí.

Ambici dostat se do světa a poznat odlišnou floristiku různých zemí tento úspěšný mladý florista i podnikatel má. „Stejně jako k nám jezdí floristé z různých zemí, by bylo dobré ukázat, že i Česká republika má floristiku na vysoké úrovni,“ uzavírá květinový umělec Jaromír Kokeš. S jeho soutěžními pracemi se budou moct setkat nejen lidé v Havířově, ale k vidění budou také od 2. do 16. října v brněnské Vaňkovce.