Šíma se skautem stal už v roce 1968. Po dobách státního útlaku se na skauting znovu vrhl po roce 1989. Byl vedoucím, zástupcem i členem revizní komise. V devadesátých letech se podílel na znovuzískání klubovny Čejka, která byla založená v roce 1921 a kde veselští skauti právě i jeho zásluhou schůzují dodnes.

Mezi skauty získal přezdívku Ferina. „Byl u všech zásadních rozhodnutí a často organizoval tábory. Znal jsem se s ním už asi od třiadevadesátého roku. Do Skauta jsem začal chodit v roce 1992. František Šíma byl mým vedoucím," připomíná si okamžiky současný vůdce střediska skautů Miroslav Jagoš zvaný Kokr. Dodal, že s udělením ceny rozhodně souhlasí. „Udělal toho pro město hodně," upozornil.

V posledních letech se František Šíma pravidelně účastnil sečení trávy na louce, kde měl být v létě skautský tábor. Svůj život ale spojil ještě s další vášní – s fotografií. Spolu s Jiřím Pešou, který je ve skautských kruzích známý pod přezdívkou Akéla, vydali publikaci o památkách ve Veselí.

Peša byl také tím, kdo Šímu navrhl na udělení ceny města. „V neděli sedmadvacátého září ve čtyři hodiny začíná vernisáž jeho fotografií. Výstava bude na Panském dvoře přístupná až do pětadvacátého října. Lidé uvidí několik desítek snímků, takový průřez třicetiletou prací," prozradil Peša.

František Šíma byl také členem Skupiny pěti. Toto umělecké uskupení vzniklo v šedesátých letech a patřili do něj nejvýznamnější veselští umělci. Zemřel náhle letos v dubnu.