Nesvědčilo ji bělokarpatské klima. Před pár dny šla k zemi. Měla jen jedenáct let. „Po demolici jsme si mohli jen potvrdit, jak rozsáhlá byla degradace dřeva na rozhledně. Jsem šťastný, že to nedopadlo hůř a nikdo z ní nespadl,“ oddechl si javornický starosta Dalibor Procházka.

Jak připomněl, nejen páskami se totiž snažili rozhlednu zabezpečit. „Lidé na ni ale furt vylézali. Tak jsme vstup zadělali deskami, i ty někdo jednou vytrhal,“ řekl starosta.

Dvacet metrů vysokou rozhlednu se 106 schody se sice Javorničtí nejdříve snažili zachránit. Jenže odhady na její opravu postupně rostly. „Nejdříve to bylo tři sta tisíc korun, pak už půl milionu. Po posledním zhodnocení, jsme se rozhodli, že ji strhneme,“ vysvětlil Procházka.

Nová rozhledna nebude

O nové zatím neuvažuje. „Musela by totiž být kovová, nebo z nějakého kvalitnějšího materiálu. Pak by ale byla tak čtyřikrát dražší než ta bývalá, dřevěná,“ upozornil starosta s tím, že v současném obecním rozpočtu pro ni není místo. „Pro letošní a příští rok mám naplánované investice, které budou mít pro Javorník přínos,“ uvedl Procházka. Mezi investicemi důležitými pro obec se sedmi sty obyvateli zmínil například veřejné osvětlení nebo plánované bydlení pro seniory.

Na místě bývalé rozhledny, která vznikla díky evropské dotaci na přeshraniční spolupráci, tak zůstane zpevněná plocha ze zámkové dlažby a dřevěné posezení. „Ale i to začíná trouchnivět, takže jej budeme muset opravit a natřít,“ doplnil starosta.

A případná nová rozhledna? „Pokud by někdo došel s dotačním titulem a z něj ji zaplatil, tak v tom problém nevidím,“ dodal Procházka.