Oprava v Ivanovicích na Hané se týká obvodového pláště budovy, střechy, oken, dveří a inženýrských sítí. „Upravili jsme i prostory pro cestující, jako jsou podlahy, omítky, vnitřní rozvody, dlažby a výmalby,“ přiblížil mluvčí Správy železnic Tomáš Johánek.

Úpravy objektu vítá i starosta Ivanovic Vlastislav Drobílek. „Lidé si stěžovali na celkový stav budovy, neutěšený stav záchodů,“ vyjmenoval starosta. Na místě se podle něj scházely i skupiny tamní mládeže.

Správa železnic v pondělí slavnostně otevřela opravený příjezdový podchod na brněnském hlavním nádraží.
Příjezdový podchod na nádraží v Brně: podívejte se, jak po opravách nově vypadá

Dělníci nyní také opravují výpravní budovu v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku, v první polovině příštího roku má začít rekonstrukce objektu v železniční stanici Sokolnice-Telnice na Brněnsku. „V budově vyměníme výplně otvorů a uděláme novou fasádu včetně zateplení obálky budovy,“ zmínil Johánek.

V objektu vzniknou nové toalety i pro hendikepované a přibude prostor pro občerstvení. „Součástí stavebních prací bude i výměna dožitých částí krovů, výměna střechy a okapů,“ poznamenal Johánek.

Prostory pro cestující si ponechají historický ráz.

Levé křídlo brněnského nádraží

Jak už Deník Rovnost informoval, do budoucna se změní i levé křídlo výpravní budovy brněnského hlavního nádraží. V opravované části vznikne supermarket, kavárna, menší obchody i restaurace. „Chceme, aby nabídka byla vyvážená a každý zákazník si vybral,“ zmínil ředitel developerské společnosti Brno new station development, která má budovu v nájmu, Ivo Vrzal.

Nové tramvaje Drak, které kompletně sestrojí z dílů zaměstnanci dopravního podniku, vyrazí stejně jako dosud na linku 4.
Dalších devět šalin v novém roce. Podívejte se, jak se rodí brněnský Drak

V příštím roce plánují železničáři také třeba opravu toalet ve výpravní budově v Šakvicích na Břeclavsku. Novou střechu a krovy získá výpravní budova ve Vyškově na Moravě, celkové obnovy se dočká objekt ve stanici ve Vracově na Hodonínsku. „Bude pokračovat projektová příprava pro opravu výpravních budov ve Slavkově u Brna, Zaječí, Znojmě, Mikulově a Hrušovanech u Brna,“ vyjmenoval mluvčí Johánek.

Kolik opravy budou stát peněz, nesdělil. „Pokračuje kalkulace nebo schvalování celkových investičních nákladů,“ zmínil Johánek.

Plánované rekonstrukce

Aktuální rekonstrukce výpravních budov: Ivanovice na Hané, Hrušovany nad Jevišovkou

Rekonstrukce výpravních budov v roce 2021: Sokolnice-Telnice, Šakvice, Vyškov, Vracov

Akce v projektové přípravě: Slavkov u Brna, Zaječí, Znojmo, Mikulov, Hrušovany u Brna