Krávy uherského stepního skotu dorazily k nivě říčky Kyjovky na jaře. Skupinu rozšířila nová telata. „Vypadá to, že by mohlo být i další,“ prozradil správce dubňanského ptačího parku a jednatel Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické Gašpar Čamlík.
Pasením a rozdupáváním zdejších luk tento skok dopravený z východního Slovenska přispívá k tomu, aby se tady dařilo ptákům a dalším živočichům i vzácným rostlinám. Podmínky a prostory u Jarohněvického rybníka v posledních týdnech oceňuje i vzácný dravec orlík krátkoprstý, který na území České republiky podle odborníků zalétá jen vzácně. V dubňanském ptačím parku jej ale v závěru června zachytila dokonce fotopast, a to přitom jak právě ulovil užovku obojkovou. „Orlík krátkoprstý je potravní specialista, který se živí především hady a dalšími plazy. Dále obojživelníky a v menší míře také ptáky, savci a hmyzem. Právě hojný výskyt užovek obojkových a žab díky pestré mozaice mokřadů je hlavní důvod, proč se vzácný dravec už více než měsíc zdržuje na Kosteliskách,“ přiblížila mluvčí České společnosti ornitologické Věra Sychrová.
Ptačí park Kosteliska vzniká u Dubňan od roku 2020. „Z pohledu ochrany přírody a krajiny má význam především kvůli velké druhové pestrosti. Ochranou přirozených mokřadů a obnovou tradičního hospodaření se původně nehostinné území mění v mokřadní ráj pro ptáky a další živočichy. Pozorovali jsme tu už na 190 druhů ptáků,“ uvedla mluvčí.
Právě tady, v příkladném ptačím parku, v pondělí ministryně životního prostředí Anna Hubáčková uvedla, že prioritou jejího resortu během českého předsednictví v Radě Evropské unie bude ambiciózní zákon o obnově přírody, který učiní obnovu ekosystémů v zemích Unie právně závaznou.
Na druhé straně Česká společnost ornitologická v ptačím parku Kosteliska představila Strategii rozvoje ptačích parků. Podle ní bude mít Česká společnost ornitologická do roku 2042 v každém kraji republiky plně funkční ptačí park. Aktuálně má čtyři.