Krávy uherského stepního skotu dorazily k nivě říčky Kyjovky na jaře. Skupinu rozšířila nová telata. „Vypadá to, že by mohlo být i další,“ prozradil správce dubňanského ptačího parku a jednatel Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické Gašpar Čamlík.

Pasením a rozdupáváním zdejších luk tento skok dopravený z východního Slovenska přispívá k tomu, aby se tady dařilo ptákům a dalším živočichům i vzácným rostlinám. Podmínky a prostory u Jarohněvického rybníka v posledních týdnech oceňuje i vzácný dravec orlík krátkoprstý, který na území České republiky podle odborníků zalétá jen vzácně. V dubňanském ptačím parku jej ale v závěru června zachytila dokonce fotopast, a to přitom jak právě ulovil užovku obojkovou. „Orlík krátkoprstý je potravní specialista, který se živí především hady a dalšími plazy. Dále obojživelníky a v menší míře také ptáky, savci a hmyzem. Právě hojný výskyt užovek obojkových a žab díky pestré mozaice mokřadů je hlavní důvod, proč se vzácný dravec už více než měsíc zdržuje na Kosteliskách,“ přiblížila mluvčí České společnosti ornitologické Věra Sychrová.

Stotisícího návštěvníka za letošní rok přivítala v pondělí hodonínská zoo.
Sto tisíc návštěvníků v hodonínské zoo. Jubilejní byla skupina ze Senice

Ptačí park Kosteliska vzniká u Dubňan od roku 2020. „Z pohledu ochrany přírody a krajiny má význam především kvůli velké druhové pestrosti. Ochranou přirozených mokřadů a obnovou tradičního hospodaření se původně nehostinné území mění v mokřadní ráj pro ptáky a další živočichy. Pozorovali jsme tu už na 190 druhů ptáků,“ uvedla mluvčí.

Právě tady, v příkladném ptačím parku, v pondělí ministryně životního prostředí Anna Hubáčková uvedla, že prioritou jejího resortu během českého předsednictví v Radě Evropské unie bude ambiciózní zákon o obnově přírody, který učiní obnovu ekosystémů v zemích Unie právně závaznou.

Na druhé straně Česká společnost ornitologická v ptačím parku Kosteliska představila Strategii rozvoje ptačích parků. Podle ní bude mít Česká společnost ornitologická do roku 2042 v každém kraji republiky plně funkční ptačí park. Aktuálně má čtyři.