Modernizace elektrárně prospěla natolik, že díky novinkám došlo k výrazné úspoře prostor, a to při zachování stejného výkonu.

„Stihli jsme ji obnovit rychle. Zhruba do půlroku se podařilo dát sem znovu panely a přivést elektrárnu k životu,“ připomněla mluvčí energetické skupiny ČEZ Barbora Peterová při středeční prohlídce u příležitosti blížícího se Dne Země. Se vším všudy byl pak renovovaný fotovoltaický komplex na Pánově zcela hotový loni.

Okružní křižovatka u hodonínské místní části Pánov po deseti měsících plného provozu. Propojuje silnice I/55 a II/432.
VIDEO: Co je s kruháčem u Pánova? Podívejte se, proč jej čeká brzká oprava

Elektrárna tak disponuje novějšími technologiemi i účinnějšími panely, dokáže pokrýt spotřebu téměř tisícovky domácnosti.

„Tato elektrárna je naším premiantem. Jsme totiž v území, kde je největší osvit v České republice, kde svítí třináct set padesát až čtrnáct set kilowatt hodin na metr čtvereční, což je velký rozdíl oproti lokalitám z devíti sty až tisícem kilowatt hodin,“ upozornil vedoucí provozu Ondřej Němec.

Kromě energetických parametrů elektrárny o instalovaném výkonu 2,13 megawatt je areál zajímavý i údržbou zdejší zeleně. „Trávu nám spásají ovce,“ podotkl vedoucí s tím, že zvířata sem přesouvají z Hrušovan nad Jevišovkou.

Mimořádná prohlídka fotovoltaické elektrárny Pánov.Mimořádná prohlídka fotovoltaické elektrárny Pánov.Zdroj: Deník/Petr Turek

Hodonínská fotovoltaická elektrárna byla uvedená do provozu na konci roku 2010. Měla více jedenáct tisíc panelů. Tornádu jich odolalo funkčních zhruba desetina. K nim pak přibylo téměř čtyři a půl tisíc nových a výkonnějších panelů.