„Elektrárnu o instalovaném výkonu 2,1 MW vyřadil tento živel na půl roku z provozu. Polovinu výroby se podařilo zajistit už před Vánoci, nyní, na konci ledna, je již v provozu celá,“ sdělila mluvčí skupiny ČEZ Barbora Peterová.

Jak uvedl ředitel divize pro obnovitelnou a klasickou energetiku Jan Kalina, na opravu elektrárny bylo potřeba velkého úsilí. „Díky diagnostice každého jednotlivého kusu zbylého zařízení se nám však podařilo část zachránit. Například z původních více jak jedenácti tisíc panelů je znovu na konstrukcích, a tedy v provozu 1 632 panelů. Po důkladné kontrole a zkoušce bezpečnosti jsme mohli použít i tři ze čtyř střídačů,“ přiblížil Kalina.

Ilustrační foto
Ženy z Hodonínska naletěly údajným americkým vojákům. Přečtěte si, co jim psali

Jak sdělila Peterová, fotovoltaická elektrárna Pánov je v oblasti s nejlepšími podmínkami pro výrobu elektřiny ze slunce. „Průměrný roční úhrn globálního záření tu přesahuje svítivost 4 050 MJ/m2. Elektrárna vyrobí ročně průměrně 2,5 milionu kWh, což je množství elektřiny pokrývající spotřebu zhruba sedmi set domácností na jihu Moravy,“ upozornila mluvčí s tím, že celkem za 10,5 roku své existence vyrobila přes 25 milionů kWh bezemisní elektřiny. „Tím ušetřila více než dvaadvacet tisíc tun uhlí a zamezila vypuštění více než čtyřiadvaceti tisíc tun CO2,“ připomněla Peterová.

Zkáza postihla elektrárnu čtyřiadvacátého června, kdy tornádo rozmetalo panely po okolí. Extrémně silný vítr přemístil i pětitunový lodní kontejner sloužící jako zázemí obsluhy. Některé části zařízení elektrárny odneslo tornádo až dva kilometry daleko. „Může se zdát, že oprava elektrárny trvala dlouho. Při její obnově jsme však museli také dodržet veškeré legislativní podmínky, úzce jsme spolupracovali jak s pojišťovnou, tak s Energetickým regulačním úřadem,“ dodal Kalina s tím, že elektrárna je pojištěná. Náklady na její opravu a nevýrobu tak mají být uhrazeny z pojistného plnění.