Velké pocty se dostalo vybraným hodonínským policistům, velitelům strážníků a starostům, kteří ve čtvrtek dopoledne dostali plakety a medaile. V obřadní síni hodonínské radnice je převzali z rukou krajského policejního ředitele Leoše Tržila. „Zaslouží si uznání za to, že pomáhají v oblasti bezpečnosti na území Jihomoravského kraje a samozřejmě v našich městech a obcích," vyzvedl práci oceněných Tržil.

Zároveň se zmínil, že územní odbor Hodonín prošel v letošním roce některými událostmi, které nebyly lichotivé. Přesto tamní policisty za práci z posledního období pochválil. „Odvedli obrovský kus práce. Zejména službě kriminální policie a vyšetřování se podařilo odhalit pachatele závažné majetkové trestné činnosti s mezinárodním podtextem, kdy její členové spolupracovali se slovenskou a rakouskou stranou," připomněl krajský ředitel.

Druhým bodem slavnostního ceremoniálu bylo ustanovení Františka Klimuse do funkce nového šéfa policistů v Hodoníně. Doposud zastával stejnou pozici v Břeclavi a prvního července usedne na místo po Petru Flašarovi, který se rozhodl odejít do civilu. „Chtěl bych poděkovat svému předchůdci, domnívám se, že mám na co navázat. Těším se na spolupráci a myslím si, že spolu budeme vycházet," přednesl přítomným v síni Klimus.

Na novém místě zatím velké změny neplánuje. V nejbližších dnech ho čeká seznamování s kolegy a se současnou organizací útvaru. „O závažných chybách nevím, zdejší kolektiv je velmi dobrý a myslím si, že nenastupuji na spálenou zemi. Samozřejmě, vždycky je co zlepšovat. Každý šéf má svůj styl řízení a představy, ale určitě se nebude jednat o nějakou revoluci," sdělil Klimus, který u policejního sboru slouží už sedmadvacátý rok.

Kariéru začínal v Praze a posléze Brně, kde vykonával hlídkovou službu. Poté působil jako okrskář v Hustopečích, odkud přešel na pozici kriminálního vyšetřovatele do Břeclavi. Vedoucí funkce pak zastával v Hustopečích, Pohořelicích, Brně a Břeclavi. Hodonín bere jako novou výzvu. „Nabídku jsem dlouho zvažoval, nejde jednat impulzivně. Po zvážení všech pro a proti jsem si řekl proč ne," okomentoval své rozhodnutí Klimus.

Kromě uniformovaných mužů zákona a odcházejícího šéfa hodonínského odboru Petra Flašara dostali ocenění také starostové Hodonína, Kyjova a Veselí nad Moravou a rovněž velitelé tamních městských policií. „Pokud můžeme a jsme osloveni, snažíme se vždy státní policii vyjít vstříc. Spolupráce je důležitá, jinak bychom nemohli problémy řešit. Věřím proto, že plaketa náleží celému městu," vyjádřila se starostka Hodonína Milana Grauová.