„I když se to nezdá, oprava nám zabírá poměrně dost času. Loutky jsme museli zbavit starého nátěru, dát jim nový, namalovat je, pořídit jim nové vlasy, šaty i vodicí systémy. Je to práce se spoustou detailů, a proto nejde úplně rychle," uvedla za Futra Martina Šalomounová, která má s výrobou loutek i hraním loutkového pouličního divadla bohaté zkušenosti.

Futráci mohou do budoucna využívat opravené loutky princezny, kašpárka, královny, krále a zlé víly a také všechny loutky zvířat, které jsou již hotové. Zvířátka už za sebou mají i divadelní premiéru. Při letních dílnách secvičili členové občanského sdružení spolu s dětmi z Horňácka pohádku O medvěďovi a malých zvírátkách, kterou poté dva dny hrály při letošních Horňáckých slavnostech.

Do budoucna chtějí uvést pohádku O šípkové Růžence, při jejímž nazkoušení využijí scénář z dvacátých let minulého století. Dostali jej od místní ženy, která ve Velké nad Veličkou hrála loutkové divadlo v minulosti. „Původně jsme chtěli Růženku připravit k Mikuláši, bohužel se Občanské sdružení Futra z Velké nad Veličkou vloni začalo s opravou šestadvaceti marionet. Za sebou má jednu pohádku a chystá se secvičit druhou.nám ale podaří setkat se maximálně jednou za týden. Proto pohádku nejspíš uvedeme až po Novém roce," doplnila Šalomounová s tím, že loutky nejspíš neposlouží pouze k hraní pohádek. „Přemýšleli jsme o tom, že sehrajeme veselé příběhy z Horňácka, což bude loutkové divadlo spíše pro dospělé," odkryla Šalomounová. S velkou pravděpodobností se představí členové Futer také na příštím ročníku Szquarky day ve Veselí nad Moravou.

Podle organizátora akce Antonína Doboše by se Futra střídala v bloku pohádek s bzeneckým loutkovým divadlem Kašpárek. „Na divadlo chodí každý rok víc a víc rodin s dětmi. I proto jsme si řekli, že zkusíme udělat blok divadel, mezi kterými bude přestávka," uvedl Doboš, který už začal s občanským sdružením o spolupráci jednat.

Podle dalšího člena občanského sdružení Futra, Petra Lukeše, stáli za nápadem oživit ve Velké nad Veličkou především místní pamětní. „Divadlo zde mělo dlouholetou tradici, která bohužel zhruba před čtyřiceti lety zanikla," uvedl Lukeš s tím, že velické loutkové divadlo působilo v přísálí místního kulturního domu už v polovině minulého století. „Činnost postupně zanikla a ze zařízení loutkového divadla se dochovala pouze originální sada loutek o počtu šestadvaceti dřevěných marionet. Zůstaly uskladněné v místní mateřské škole. Všechny byly bez vodících systémů a ve špatném technickém stavu," dodal Lukeš.

Občanské sdružení Futra z Velké nad Veličkou vloni začalo s opravou šestadvaceti marionet. Za sebou má jednu pohádku a chystá se secvičit druhou.Majitelem loutek je obecní úřad ve Velké nad Veličkou, který je občanskému sdružení v roce 2011 zapůjčil k restauraci.

S příchodem letošního roku jim navíc poskytl prostory v památkově chráněném domě Fňukalovo, pocházejícím z roku 1881.

V něm nyní členové sdružení loutky opravují a mají je i uskladněné. „Na opravách zbytku loutek budeme samozřejmě i nadále pokračovat. Posloupnost bude záležet na tom, jaké loutky budeme k představení potřebovat," uzavřela Šalomounová.

Do oprav marionet se mohou zapojit i místní, kteří nemusí být členy občanského sdružení.