Krátce před desátou hodinou se u růdnické kapličky sešla skupinka Ratíškovických. I když se teplota pohybovala nad nulou, přítomní se vydatně zahřívali pálenkou. K chuti mnohým přišla vhod hlavně slivovice.

Na tradiční sváteční sešlost přišla například Anna Gajdíková z Ratíškovic. „Chodíme s manželem každoročně. Člověku aspoň po tom přejídání vytráví. Je to příjemná procházka," uvedla žena.

Organizátoři dorazili asi s půlhodinovým zpožděním. Jakmile se s přítomnými přivítali, mohlo společné zpívání začít „Letos jsem tady poprvé. Procházka to byla úžasná. Je to opravdu příjemné zpestření svátečního večera," uvedla jedna z návštěvnic, Vlaďka Coufalová z Jílového u Prahy, která na setkání zavítala s přáteli z Vacenovic.

Miroslav Blahušek naladil gajdy (lidový hudební nástroj, pozn. red.) a za jejich tónů začal zpívat první vánoční písně. Zpočátku si většina přihlížejících spíš jen tak pobrukovala, protože texty příliš neznala. Jakmile pořadatel zanotoval osvědčené koledy, přidávali se k němu postupně i další. Přestávky mezi hraním vyplnil výkladem o historii Růdníku.

Kolem jedenácté večer začali setkání opouštět ti, kteří i přes hřejivý nápoj vydatně promrzli.

Gajdy
užívané v lidové muzice na Moravě patřily kdysi k rozšířeným hudebním nástrojům. Nijak podstatně se však nelišily od dud českých, až na jejich ladění.