Za opadávající omítkou jinak honosného a památkově chráněného Domu umění se ale zatím schyluje ke změně ve vedení galerie. Krajští radní totiž vyhlásili výběrové řízení na nového ředitele.

Do posledního říjnového pátku se zájemci mohli přihlásit, na vítěze pak čeká kromě ředitelského místa také dvanáctá platová třída s měsíčním platem od sedmadvaceti do čtyřiceti tisíc korun, tedy podle započítatelné praxe a dalších složek.

„Ve stanoveném termínu do sedmadvacátého října obdržel Jihomoravský kraj dvě přihlášky do vypsaného výběrového řízení,“ sdělila mluvčí krajského úřadu Alena Knotková s tím, že jde o první konkurz na tuto pracovní pozici.

Výběrové řízení podle ní kraj vypsal poté, co se současný ředitel vzdal funkce k poslednímu dnu tohoto roku. U nového šéfa instituce kraj předpokládá navázání na stávající velmi kvalitní prezentační a publikační výstupy galerie. „Rádi bychom podpořili další rozvoj edukační činnosti a posílení spolupráce, a to jak v rámci Jihomoravského kraje, tak i na úrovni meziregionální a přeshraniční. Na pracovní místo by měl být vybrán uchazeč s jasnou a definovanou vizí dalšího rozvoje organizace, což posoudí výběrová komise na základě koncepcí předložených uchazeči ve výběrovém řízení,“ vedla mluvčí kraje.

Socha z bronzu od Augusta Rodina Kovový věk v Galerii výtvarného umění v Hodoníně.
VIDEO: Rodinův Kovový věk je v Hodoníně, představí se příští pátek

Současný ředitel Josef Fantura potvrdil, že se do výběrového řízení nepřihlásil a ke konci roku zřejmě ve funkci skončí. Hodonínskou galerii vede už osmatřicet let. „A pracuji tady od roku 1983,“ podotkl dlouholetý šéf Galerie výtvarného umění, který má za sebou i řadu svých autorských výstav coby fotograf a je také soudním znalcem v oblasti výtvarného umění.

V posledních letech ho znepokojoval fakt, že se nedařilo získat peníze na obnovu památkově chráněného sídla galerie, kvůli čemuž se řešilo i nové stavební povolení.

Krajští radní rozhodli o vypsaní konkurzu na nového ředitele koncem září. Už předtím se ale vznášely černé mraky nejen nad postem ředitele, ale dokonce i nad samostatností hodonínské Galerie výtvarného umění. Krajští radní totiž koncem letošního června schválili záměr sloučení s tím, že by se galerie stala součástí hodonínského Masarykova muzea, podobně jako pobočky v Kyjově, Veselí nad Moravou a Slovanské hradiště v Mikulčicích.

Projekt rekosntrukce

Toto své rozhodnutí ale vedení kraje o tři týdny později zrušilo, podle důvodové zprávy k zachování samostatnosti galerie vedly právě opravy budovy galerie, která trpí vysokou vlhkostí sklepních prostor, degradací omítek, dřevěných ostění a stavebních prvků.

Galerie má totiž požádané od konce minulého roku o dotaci na rekonstrukci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) a změna žadatele by znamenala velké komplikace. Následně tak radní záměr sloučení zrušili. Oznámení o výběrovém řízení na ředitele Galerie výtvarného umění počítá s nástupem od nového roku.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Kraj zároveň potvrdil, že je v současné chvíli dokončený projekt rekonstrukce budovy galerie. „Celkové náklady na opravy by měly dosáhnout 86,87 milionu korun,“ konkretizovala mluvčí krajského úřadu s tím, že se předpokládá kofinancování rekonstrukce galerie z fondů Evropské unie.

Připomněla, že galerií podanou žádost na IROP hodnotitelé bez výhrad podpořili. „Avšak v tuto chvíli jsou v rámci dané výzvy vyčerpané alokované finanční prostředky. V případě, že nebude alokace navýšena, bude žádost o podporu projektu podána do další tematicky vhodné výzvy IROP, případně budou využity jiné dotační možnosti,“ uvedla Knotková.

Obchodní centrum Rozmarýnek v Hodoníně a jeho okolí první listopadový čtvrtek.
Rozmarýnek v Hodoníně. Otevírá prodejna potravin, v plánu jsou další úpravy

Zároveň přiblížila projekt kompletní rekonstrukce a modernizace hodonínské galerie, který se týká stavebních a částečně restaurátorských prací.

„Cílem projektu je stavební obnova budovy v souvislosti se zvýšením ochrany a zachování sbírkových fondů, zvýšení energetických parametrů stávající budovy, které povedou ke snížení energetické náročnosti, zlepšení podmínek péče o sbírky, vytvoření vhodných podmínek pro manipulaci se sbírkami, zlepšení tepelného komfortu ve výstavních prostorech, odstraňování přístupových bariér, vytvoření podmínek komfortu pro návštěvníky - sociální zázemí, teplota v sálech a modernizace vnitřních rozvodů a sítí,“ shrnula plánovanou modernizace budovy galerie mluvčí kraje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Za nákupy. Po Ždánicích se otevřou nové prodejny v Bojanovicích i Dubňanech

Zdroj: Deník/Petr Turek