Gambleři půjdou dětem z očí, řekli si ve Vacenovicích. Tamní zastupitelstvo rozhodlo, že zakáže v obci provozování výherních automatů. Vacenovice se tak brzy stanou pionýrem regionu v přístupu k této problematice.

„Co jsem se zajímala, mnoho vesnic se zákazem automatů v širokém okolí není,“ řekla tamní starostka Blanka Bábíčková. Přestože zastupitelé už před Vánoci o zákazu rozhodli, jen tento akt nestačí.

„Podobnou věc může nařídit jen obecně platná vyhláška, tu zatím nemáme. Proto po Novém roce musíme automaty ještě povolit. Bude to ale jen na minimální možnou dobu,“ dodala starostka.

Jedna hospoda, která má automaty, si zažádala o rok provozu, druhá už nezažádala vůbec. Během tohoto jara vedení obce vyhlášku připraví a schválí.

Důležitým argumentem pro radikální krok byl fakt, že jeden bar, který zmíněnou zábavu nabízí, je přímo naproti základní školÿ. Děti tak prý mají špatný příklad přímo na očích.

„Já jsem proti takové zábavě. Nelíbí se mi to, a proto jsem to taky u nás už před lety zrušila,“ svěřila se Jana Bačíková, která provozuje u hlavní cesty hostinec U Letochů. Jako zastupitelka přesto hlasovala proti zrušení. „Automaty by neměly být, ale nemyslím, že bychom to měli někomu přikazovat,“ vysvětlila svůj postoj.

Přidala se k ní však jen starostka. Zbylých šest členů vedení obce bylo pro zrušení. Nejčastěji argumentovali hrozivými dopady gamblerství na rodiny závislých. Líto jim nebylo ani ztrát, kterými tento krok poznamená stav obecní kasy. Například za rok 2006 byl příjem obce díky automatům o více než dvě stě tisíc korun větší.

Také provozovatelé přijdou o část výdělků. „Vím, není dobré, když někdo vráží peníze do hry, ale je to zásah do podnikání. Přijdu tak měsíčně o několik tisíc korun. Nic ale nenadělám. Až to přijde, nechám automaty odvést,“ svěřil se provozovatel hospody Březíčko Jaroslav Jakubiček.

Vacenovičtí hráči se tak od léta asi rozptýlí do okolí. „Myslím, že nejvíce nás bude jezdit do Vracova,“ zhodnotil situaci jeden z nich.

K regulaci se na Hodonínsku zatím uchylovala spíše větší města, například Kyjov vloni zakázal zřizování výherních automatů v okolí škol a správních budov státní správy.

Provozovatelé ale mají ještě jednu možnost. Místo obyčejných automatů si mohou zažádat o provoz videoloterijních terminálů či elektronické rulety, což jsou ještě agresivnější druhy zábavy. Ty totiž povoluje ministerstvo financí a vedení obce na to nemá vliv. Stejně vloni zareagovali podnikatelé na několika místech České republiky, kde k zákazu došlo.

„S tímto rizikem jsme zatím nepočítali,“ připustila starostka Vacenovic.