Jenže místní lidé oslovení Deníkem se už příliš nevrací k dosluhujícímu prezidentovi. Zajímá je aktuální volba. A většinou mají i jasno, že opět podpoří minulého předsedu vlády. „Všichni to dávali Babišovi, děcka i sousedi. Taky jsem volila Babiša, furt nám důchodcům přidává. Myslím si, že by měl být prezidentem. Půjdu i na druhé kolo a volit budu stejně,“ svěřuje se Marie Frejlichová.

V sousedním Hodoníně dostal vítězný expremiér o pár procent méně hlasů. A okresní město už se začíná plnit velkými banery s Petrem Pavlem. Na výlepních plochách v Dubňanech ale ve středu 18. ledna chybí jak fousatá tvář generála, tak i jeho soka, Andreje Babiše. Nejjasněji tady září plakáty, které zvou na čtvrteční představení baviče Zdeňka Izera Na plný coole. Přesto se místní o prezidentských volbách baví přímo v centru města, v ulicích sídliště, kterému řada zdejších obyvatel říká Mexiko. „V prvním kole jsem sice volit nešel. Nyní se ještě rozhoduju, ale zatím to vypadá, že bych ve druhém kole raději volil Babiše,“ říká Rostislav Kontár.

Slavkov u Brna.
Slavkované nejvíce volili Pavla. Ovlivňuje je blízkost Brna i kvalita života

Naopak už v prvním kole hlasoval pro předsedu ANO i Jurij Fedorov, který tady bydlí pětadvacet let. „Volil jsem Babiše. Je víc ovlivnitelný lidmi, tak uvidíme, jak se projeví. Nevím, co bude dobrého z Babiše, nebo z Pavla. Tomu zase hodně lidí důvěřuje, protože byl voják. Na každého ale hledají ve skříni nějakého kostlivce,“ myslí si oslovený muž.

To Marii Dohnálkové na současných volbách vadí neustále ovlivňování. „Nevím, proč mladí volají seniorům, aby volili Pavla, a aby nevolili Babiše. To je od nich hnusné. Ať každý volí, koho chce. Nebudu přece někoho navádět a přesvědčovat, ani třeba děti, ani manžela,“ říká razantně žena.

Dubňany – prezidentské volby 2023

1. kolo:

voličů: 5 119 vydaných obálek: 3 397

účast: 66,36 %

1. Andrej Babiš 46,07 % - 1553 hl.

2. Petr Pavel 26,46 % - 893 hl.

3. Danuše Nerudová 12,01% - 405 hl.

4. Jaroslav Bašta 5,69% 192 hl.

5. Pavel Fischer 4,89 % - 165 hl.

6. Marek Hilšer 2,72 % - 92 hl.

Každopádně v prvním kole dali dubňanští voliči jasně najevo, že by na Hradě raději viděli Andreje Babiše. Ten ve čtvrtém nejlidnatějším městě hodonínského okresu porazil Petra Pavla téměř o dvacet procent.

„Dubňany mají bohatou hornickou a průmyslovou minulost. Ekonomická transformace v devadesátých letech měla velké sociální dopady na zdejší obyvatele. Mnoho lidí mělo problém sehnat práci. Je zde tedy vytvořená silná levicová voličská základna. Hnutí ANO převzalo voliče ČSSD, KSČM a v současné prezidentské volbě pravděpodobně i část voličů SPD. Takže z tohoto úhlu pohledu je vysoká podpora Andreje Babiše logická,“ myslí si místostarosta a ekonom Michal Švagerka.

Ten je jako Pirát lídrem sdružení Dubňany srdcem. Do městského zastupitelstva se ale loni v září neprobojovala žádná kandidátka parlamentní strany. Lidovci tady totiž poprvé od listopadu 1989 nepřekonali potřebnou pětiprocentní hranici. ČSSD ani nesložila kandidátku, podobně jako ODS už o čtyři roky dříve. Jedinou klasickou politickou stranou v zastupitelstvu více než šestitisícového města je tak od svého založení pouze KSČM. Komunisté mají ale v obci dlouhou tradici, v Dubňanech vyhrávali volby už za první republiky a krátce tady měli i svého starostu.

Současným místostarostou zmíněná ekonomická transformace měla za následek uzavření nejen zdejších uhelných dolů, ale nadobro vyhasla i pec místní sklárny a zanikl tady i provoz konzervárny. Těžká rána dopadla také na zdejší zemědělství, a to především na chovy zvířat.

Skončilo tady i střední odborné školství. Nejen zdejší levicové smýšlení vidí za volebním vítězstvím Miloše Zemana a následně i Andreje Babiše někdejší sociálnědemokratický místostarosta a právník Václav Novák.

„Dubňany byly, a také zůstávají, městem s levicovou i komunistickou a dělnickou tradicí. Je tady také slabší střední třída, nižší životního úroveň i nižší platy, proto také dopady energetické krize a zdražování u nás lidé pociťují výrazněji a tíživěji. A bohužel, některé to také názorově radikalizuje. Vládě tak dávají za vinu, že s krizí nic nedělá, a generála Pavla vidí právě jako kandidáta pětikoalice,“ vysvětluje Novák s tím, že naopak Babiš se tak stává pro některé místní volbou proti vládě a hlasem proti snížení životní úrovně.

Dubňany – prezidentské volby

2018

1. kolo:

voličů: 5 269 vydaných obálek: 3 094

účast: 58,72

1. Miloš Zeman 52,09 % - 1 595 hl.

2. Jiří Drahoš 17,96 % - 550 hl.

3. Marek Hilšer 8,65 % - 265 hl.

4. Michal Horáček 7,93 % - 243 hl.

5. Pavel Fischer 7,87 % - 241 hl.

6. Mirek Topolánek 2,93 % - 90 hl.

2013

1. kolo:

voličů: 5 361 vydaných obálek: 3 239

účast: 60,42%

1. Miloš Zeman 30,41 % 981 hl.

2. Jiří Dienstbier (ČSSD)23,53 % 759 hl.

3. Jan Fischer 16,83 % 543 hl.

4. Karel Schwarzenberg (TOP 09) 10,63 % 343 hl.