Důvod? Ekonomická situace zdravotnického zařízení a dubnové jednání zastupitelů. „Při mém loňském nástupu byly problémy s penězi ještě větší než nyní. Stále jsou velké a budou trvat i nadále. A příští měsíc se mají sejít zastupitelé a projednat, co s nemocnicí nadále bude," sdělil Svoboda, který podle svých slov rezignoval i proto, aby nevzniklo podezření, že se karlovarští zastupitelé ohlížejí na jeho zájmy. A nechce jednání zastupitelů ovlivňovat.

„Nemocnice plní úlohu krajského zařízení a její hospodaření je historicky ztrátové. Mému předchůdci karlovarský kraj slíbil dotaci osmdesát milionů, ve skutečnosti jsme však po mém nástupu získali jen třicet milionů," zmínil se Svoboda o postoji kraje ke krajské nemocnici.

Nemocnici v západních Čechách vede Svoboda od prvního května loňského roku. Více než dva roky přitom sedí v čele nemocnice v Kyjově, kde ho krajští radní ani po loňském vyhraném výběrovém řízení do vedení oficiálně nejmenovali. I to bylo důvodem, proč ředitel odešel do Karlových Varů.

Nyní je však situace jiná. V nově vyhlášeném výběrovém řízení je mezi třemi kandidáty právě i Svoboda. A jeho odchod z Karlových Varů by mu dveře do Kyjova mohl ještě více otevřít. „Odstranil jsem to, co se krajské radě nelíbilo, tedy moje dvě funkce ve dvou organizacích. Jak ale bude vypadat výběrové řízení v Kyjově dál, skutečně nevím, takže nemůžu předjímat," poznamenal současný šéf nemocnice v Kyjově.

Stejně tak starosta Kyjova František Lukl upozornil na to, že svou rezignací splnil ředitel předpoklad ke jmenování. „Zřizovatel nemocnice, tedy kraj, jasně řekl, že dnem jmenování chce ředitele na sto procent," zmínil Lukl, který rozhodnutí Svobody vítá. „Svým krokem ředitel zcela naplnil dlouhodobé očekávání nejen našeho regionu, ale i Karlových Varů. A také dostál svému slibu, že v jedné nemocnici skončí," uvedl starosta Kyjova.

Ten se už několikrát vyjádřil ve smyslu, že Svoboda je nejlepším kandidátem do ředitelského křesla. Musí se mu však věnovat na plný úvazek.

„Jako krizový manažer se osvědčil, uklidnil atmosféru a vnesl do nemocnice lidskost a bdělost. Teď je však potřeba posunout nemocnici trochu kupředu, jak po hospodářské stránce, tak po medicínské," vyjádřil se Lukl.

Odchod svého ředitele z karlovarské nemocnice vítají i lékaři z Kyjova. „Vedení obou nemocnic je dlouhodobě nepřijatelné. Jestliže ředitel Svoboda výběrové řízení skutečně vyhraje a radní jej jmenují, bude to pro naši nemocnici ideální řešení. Zda se ale novým ředitelem stane skutečně Svoboda, ještě není jasné," sdělil lékař a bývalý primář dětského oddělení Jan Trubačík.