Mladého gibona zatím pravidelně kojí matka, která má se svým samcem druhého potomka. „Starší mládě, které se narodilo v lednu 2019 se stále nachází se svou rodinou ve společné ubikaci. Po narození nového potomka se postupně vyrovnává s tím, že nemá již matku pouze pro sebe a stále se snaží zaujmout pozornost jak svých rodičů, tak i chovatelů,“ přiblížila zooložka Lenka Štursová.

Tříčlenná giboní rodinka přicestovala do Hodonína loni v květnu z Francie, ze zoo v Saint Martin la Plaine. „Jednalo se o dohodnutou výměnu za naši starší samici, která pocházela ještě z volné přírody. Ta byla ve francouzské zoo připojena k přibližně stejně starému samci rovněž pocházejícímu z volné přírody,“ vysvětlila zooložka.

Účastníci příměstského tábora z obcí postižených tornádem.
Hodonínsko: děti z poničených obcí baví dobrovolníci. Na příměstských táborech

Giboni lar obývají především koruny stromů a živí se převážně ovocem. „Mají krátký nos, nízkou lebku a dopředu mířící oči, které umožňují vynikající prostorové vidění. Paže mají delší než pánevní končetiny, prsty ruky jsou dlouhé, palec naopak malý a vzdálený od ostatních prstů,“ přiblížila chovance hodonínské zoo mluvčí Marie Blahová.

Zajímavé je také to, že giboni nemají ocas, ale mají sedací hrboly. „Ty jim umožňují spát ve větvích stromů,“ doplnila mluvčí.

Zahrada zůstává zavřená kvůli následkům tornáda, které výrazně poničilo zejména okolí zoo. Omezující jsou zejména demoliční práce v těsném sousedství parkoviště, které mohou trvat až do konce července.